Stoprocentní zdanění nemovitostí pro cizince ze zemí mimo EU? Obejde se přes s.r.o. nebo bílé koně
DANĚ PRO CIZINCE
Stoprocentní zdanění bytů v držení neunijních rezidentů, které navrhuje lídr hnutí ANO Andrej Babiš, zní podle expertů lákavě, přináší však jeden zásadní problém. Dá se velmi snadno obejít zřízením české firmy s ručením omezeným, případně prostřednictvím tzv. bílých koňů. Podle osloveného ekonoma by stálo více za to se zaměřit na původ peněz, za které cizinci ze zemí mimo EU nemovitosti kupují.
O 100% zdanění nemovitostí kupovaných cizinci hovořil minulý týden pro Echo24 Andrej Babiš, který se inspiroval stejným záměrem Španělska. To ústy premiéra Pedra Sáncheze avizovalo, že plánuje uvalit až 100% daň při nákupu nemovitostí, které budou kupovat lidé ze zemí mimo EU, jejichž cílem není na území Evropské unie bydlet. Premiér Sánchez uvedl, že v Evropě je „příliš mnoho AirBnB a příliš málo prostoru k bydlení“.
„Jen v roce 2023 koupili nerezidenti ze zemí mimo Evropskou unii ve Španělsku 27 000 domů a bytů. Ne proto, aby v nich bydleli, ale hlavně proto, aby spekulovali a vydělali peníze. Což je něco, co si v kontextu nedostatku, v němž žijeme, nemůžeme dovolit,“ řekl Sánchez s tím, že krok má zajistit dostupné bydlení pro lidi, kteří reálně chtějí ve Španělsku bydlet.
PODCAST: Nejsem prodavačka strachu, Fiala se dotkl dna a rozděluje společnost. Chceme státní ČEZ a snížit daně
Babiš chce obdobný krok provést i v Česku, pokud se po volbách dostane k moci. „Byť se španělským premiérem v řadě věcí nesouhlasím, tak tady měl podle mě dobrý nápad, opravdu se mi líbí. Pokud budeme ve vládě, budu prosazovat, abychom stejné opatření udělali i u nás. Zdůrazňuji, že se jedná o lidi, kteří nejsou z Evropské unie, respektive v EU nežijí. Součástí by ale podle mě neměly být jen domy nebo byty, ale i půda, protože ti lidé tady často skupují i pozemky a půdu, často pochybným kapitálem,“ řekl pro Echo24 Babiš.
Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek pro Echo24 řekl, že zdanění bytů v držení neunijních rezidentů zní lákavě, má však jedno velké ale. „Co bude bránit takovému cizinci – dejme tomu z východu – aby tuto nemovitost nepřevedl do jeho nově zřízené české s.r.o. se základním jměním 1 koruny?“ poukázal Dufek.
Na stejný problém upozornil také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Na 100% dani z nemovitostí pro cizince vydělají právníci zakládáním právnických osob, popřípadě ‚bílé koně‘. Stát ani korunu,“ uvedl Kalousek na síti X.
NEPŘEHLÉDNĚTE: STAN se distancuje od slov ministra Dvořáka o vyšších daních. „Není to součástí programu“
Podle Dufka by stálo za to více se věnovat původu peněz, za které si tu nerezidenti nemovitosti kupují. „A v první řadě zmapovat, kolik jich tu vůbec vlastní a současně, kolik se vůbec nijak nevyužívá. Dokud nemáme přehled o realitním trhu, lze nad daňovými efekty pouze spekulovat,“ řekl Echu Dufek.
V reakci na Babišova slova zaznělo, že by se měla podobná sankce uvalit i na členské státy EU, například na Německo. To ale unijní pravidla neumožňují. Experti se ve svých odhadech, kolik nemovitostí kupují cizinci, shodují, že se jedná o rozmezí mezi 20 a 30 procenty. To však zahrnuje právě i občany ze zemí EU. Opatření, které chce zavést Sánchez i Babiš, míří na lidi ze zemí mimo EU, tedy třeba Velkou Británii a USA, ale především Rusko, Ukrajinu či Bělorusko.
Nejčastěji nemovitosti v Česku kupovali Rusové, jejichž zájem však byl podle ČTK největší od začátku tisíciletí zhruba do roku 2008, kdy propukla celosvětová finanční krize. Rusové se tehdy kromě Prahy soustředili hlavně na Karlovy Vary. Po anexi Krymu však zájem začal opadávat a po začátku války na Ukrajině se z důvodu sankcí Rusům znesnadnila péče o nemovitosti v Česku a také posílání peněz z jejich provozování z Česka do Ruska, uvedla agentura TASS.