Cena pro Terezu Matějčkovou. Co zbylo z Kryla a proč budou motýli na Máji?
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Nebylo až tak velkým překvapením, že se autorka Echa, filozofka Tereza Matějčková se svou knihou Bůh je mrtev. Nic není dovoleno dostala mezi nominace na Magnesii Literu za publicistiku. Překvapením už ale bylo, že Literu nakonec dostala, přestože především z levicových kruhů se ozývaly silné protesty. Více o tom píše v editorialu nového dvojčísla Týdeníku Echo Dalibor Balšínek.
„Jednou to bude slavné jako orloj.“ S Davidem Černým nejen o motýlech na Máji. Tento rozhovor se uskutečnil dva dny před tím, než se David Černý rozloučil v přímém televizním přenosu s kurátorkou Marií Foltýnovou nehezkým výrazem, který v tomto rozhovoru také párkrát padne. Není sporu o tom, že David Černý je výrobce malérů a průšvihů a vždy bylo dost lidí, kteří ho měli plné zuby. Ale ani ti nemohli popřít, že jeho provokace mají švih a nápad, nejsou tuctové, a když už nic jiného, tak si jich člověk aspoň všimne. Jako si jistě všimne obřích motýlů, kteří mají přistát na renovované fasádě pražského obchodního domu Máj, píše na úvod rozhovoru Jiří Peňás.
Protokoly covidových mudrců. Proslulý Kochův institut má reputační problém. Někdo by si pomyslel, že covidovou pandemii dávno odvál čas. Ale skandál kolem Institutu Roberta Kocha (RKI) je čerstvý a může být obohacením nejen pro lidi, kteří by si přáli nasvítit průběh této pandemie a bezprecedentní reakci států, ale i příspěvkem do diskuse o tom, jak se změnila věda. A jestli už jsme nedospěli úplně na konec osvícenské éry. Více v textu Daniela Kaisera.
„Střední Evropa nesmí opouštět Západ. Česko se dělí na dva světy“. Řadu let vedeme s politologem Petrem Sokolem dialog o české politice. Tentokrát jsme se pokusili popsat její půdorys, konfliktní linie a varianty směřování, píše Bohumil Pečinka.
„Oslovovat muže jako ženu je lež. Antikoncepce byla chyba“. Abigail Favaleová, autorka knihy Zrození genderu, kterou před několika týdny vydalo nakladatelství Kalich, kdysi ráda znejišťovala své studenty ohledně jejich identity. Tehdy učila genderová studia. „Co je to muž? Co je to žena? Buďme kreativní! Každý si přece může najít vlastní odpověď.“ Aspoň to nám říká takzvané genderové paradigma, které zpochybňuje existenci přirozeného ženského nebo mužského těla. Dnes zdobí pravou ruku Abigail Favaleové tetování Johanky z Arku. Poté, co prošla konverzí ke katolicismu a stala se matkou čtyř dětí, nepovažuje hvězdy genderové teorie za zdroj inspirace. Rozhovor s ní vedla Tereza Matějčková.
Nechtěli jsme slyšet, co Kryl říká. A s Havlem si prostě nerozuměli“. V březnu jsme si připomněli třicáté výročí úmrtí Karla Kryla, v dubnu osmdesáté výročí jeho narození. Je to ještě autor, který má co říct? Co vlastně zbylo z Karla Kryla a jeho legendy? O tom v Salonu Echa diskutovali novinářka a básníkova dobrá přítelkyně Marta Bystrovová, novinář a autor knižního krylovského rozhovoru Půlkacíř Miloš Čermák, historik a novinář Martin Groman, literární vědec Jiří Zizler a divadelník, muzikant a právník Adam Rut. Debatu vedl Lukáš Novosad.
Bidenova zmatečná a protichůdná zahraniční politika. Mají Spojené státy vůbec nějakou zahraniční politiku? To je momentálně naprosto legitimní otázka. Pokud totiž začneme zkoumat zahraniční kroky Joea Bidena pod drobnohledem, přestanou dávat smysl. Vyplyne z toho zmatečná a protichůdná politika, bez jasného plánu, jak řešit mnohé světové krize. Více v textu Ondřeje Šmigola,
Tajemství synchronizace. Esej Václava Cílka. Rusko-americký vědec Petr Turčin hledal hlavní faktory dynamiky dějin. Původně pracoval asi s 40 faktory odvozenými z politiky, ekonomie či z četnosti zpráv na první straně novin.Postupně se mu začal rýsovat zhruba padesátiletý cyklus 1860–1920–1970–2020, který rozpracovával v několika knihách, z nichž asi nejslavnější je Válka, mír a válka z roku 2007, kde ukazuje, že obojí se v dějinách nevyhnutelně střídá, ale záleží na nás, jak nebezpečnou formu konfliktní doby zvolíme. Více se dočtete v eseji Václava Cílka.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.