Sankce za rabování. EU na výročí invaze zakáže vývoz toaletních mís do Ruska
ZÁKAZ TOALET
O dalších protiruských sankcích vyjednávali ve středu velvyslanci EU v Bruselu. Na seznamu položek, které by neměly být exportovány do Ruska se objevily toaletní mísy, které byly zakázány už minulý rok v říjnu, informoval server EUobserver. Opatření má údajně působit v symbolické rovině. Toalety, pračky a další vybavení domácností rabovali ruští vojáci z domovů Ukrajinců v prvních dnech po začátku invaze. Evropská Unie sankcemi dává najevo nesouhlas s válkou na Ukrajině. Obchodníci se ale snaží protiruské sankce obejít. Využívají k tomu Turecko, Arménii a Kazachstán.
Při středečním vyjednávání velvyslanců EU v Bruselu se jednalo o dalších sankcích vůči Rusku. Mezi se objevily „bidety, záchodové mísy, splachovací nádržky a podobné sanitární výrobky“. Na začátku války ruští vojáci kradli z ukrajinských domácností jejich vybavení včetně toaletních mís.
Export toalet do Ruska byl Evropskou Unií zakázán již loni v říjnu a nyní má zákaz opět vstoupit v platnost k prvnímu výročí války a to 24. února. „Toalety se staly symbolem 24leté vlády ruského prezidenta Vladimira Putina, která nepřinesla pro ruské občany nic, co by zlepšilo jejich životy. Jedna z pěti ruských domácností stále nevlastní toaletu,“ uvedl Euobserver.
Není zřejmé, nakolik sankce na sanitární zařízení fungují. Spousta obchodníků porušuje zavedené protiruské sankce a snaží se je obejít. Mluvil o podle agentury Reuters tom například lotyšský premiér Krišjánis Kariňš. "Zdá se být zcela jasné, že obchodníci nacházejí způsoby, jak legálně obchodovat se zbožím, řekněme s Tureckem, Kazachstánem nebo Arménií, z nichž pak jde dál do Ruska. Tyto země nedodržují sankční režim,“ řekl Kariňš novinářům v estonské metropoli Tallinnu. Premiér poukázal na růst evropského obchodu s Tureckem, Kazachstánem a Arménií, který je podle něj neúměrný tomu, jaký byl v minulosti.
Russian tank with all the looted stuff from Ukrainian civilians. In the Russian army looting is encouraged. As is killing of Ukrainian civilians. pic.twitter.com/f9WFWko67m
— Lesia Vasylenko (@lesiavasylenko) May 31, 2022
„Jedním (řešením) je spolupracovat s těmito zeměmi, dostat je na palubu, aby také následovaly sankce. Druhým je hledat zákony v celé Evropě, abychom zajistili, že obcházení sankcí kriminalizujeme,“ dodal lotyšský premiér.
V minulosti agentura Reuters upozornila s odvoláním na vyšetřování, které vedla společně s britským think-tankem Royal United Services Institute na import mikročipů západní výroby i přes sankce do Ruska. Tyto komponenty používá ve střelách, kterými útočí na Ukrajinu. Čipy, které byly nalezeny v ruských zbraňových systémech, byly vyrobeny americkými společnostmi Intel, Advanced Micro Devices, Texas Instruments, Analog Devices a německou firmou Infineon Technologies.
Mluvčí Intelu agentuře řekl, že firma její zjištění nebere na lehkou váhu a záležitost prověřuje. Sdělil také, že jeho distributoři i zákazníci musejí dodržovat všechny vývozní požadavky i mezinárodní právo.