Důsledek zapálení koránu. Jeden muž byl kvůli tomu zavražděn, druhého poslal švédský soud do vězení
PÁLENÍ KORÁNU
Okresní soud ve Stockholmu dnes shledal vinným Salwana Najema z podněcování k nenávisti v souvislosti s několika veřejnými vystoupeními, při nichž na různých místech Stockholmu v roce 2023, společně se zavražděným Salwanem Momikou, pálil korán. Informuje o tom švédská televize SVT.
Soud se zabýval čtyřmi shromážděními v létě 2023, během nichž Salwan Najem a Salwan Momika zapálili svatou knihu islámu a zároveň se hanlivě vyjadřovali o muslimech, což vyvolalo protesty v převážně muslimských státech.
SOUVISÍ: Ve Švédsku zemřel kritik islámu Momika. Muž, který několikrát pálil korán, byl zastřelen
Stockholmský okresní soud, který Najema odsoudil k podmíněnému trestu a peněžní pokutě, se domnívá, že i když motivem byla kritika islámského náboženství, činy a jednání zjevně překročily rámec toho, co lze považovat za objektivní debatu a kritiku. "Došlo k přehlížení muslimů, nikoliv islámského náboženství, a na tom jsem založil svou argumentaci," řekl státní zástupce Daniel Sunesson televizi SVT.
Najem byl odsouzen kvůli výrokům, které pronesl během společných veřejných vystoupeních se Salwanem Momikou, kterého minulou středu zastřelil neznámý útočník jihozápadně od Stockholmu. Tedy v den, kdy měl soud původně vynést verdikt ohledně obvinění proti oběma mužům. Rozhodnutí bylo kvůli Momikově smrti odloženo na dnešek, píše agentura AFP. Tělo osmatřicetiletého Iráčana Salwana Momiky našla švédská policie našla ve středu večer se stopami po střelbě ve městě Södertälje a oznámila, že případ vyšetřuje jako vraždu.
KOMENTÁŘ: Krvavý džihád v Södertälje
V pátek nicméně švédská policie propustila pět lidí, kteří byli zadrženi jako podezřelí v souvislosti s vraždou Salwana Momiky. Nebylo jasné, zda byl mezi nimi i střelec. Vyšetřování nadále pokračuje. Momika popuzoval muslimské země veřejným pálením koránu. Švédský premiér Ulf Kristersson uvedl, že útok mohla naplánovat zahraniční mocnost.
Padesátiletý Salwan Najem do Švédska přišel z Iráku v roce 1998, švédským občanem se stal v červnu 2005.