Drahý cukr nenasvědčuje porušení zákona v kompetenci inspekce, uvedla ČOI po kontrole
DRAHÉ POTRAVINY
Kontrola České obchodní inspekce (ČOI) na základě podnětu ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) kvůli cenám cukru v maloobchodním řetězci zatím nenasvědčuje porušení zákona v dozorové kompetenci ČOI. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Kontrola ještě nebyla ukončena. Inspekce uvedla, že případné klamavé obchodní praktiky týkající se potravin dozoruje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), kterou s podnětem seznámila.
Nekula o podání podnětu ČOI informoval na konci února kvůli možnému klamání spotřebitele. Uvedl, že ministerstvo zaznamenalo podnět, kdy cukr krystal byl v obchodě nabízen ve slevové akci za 32,90 Kč a cena bez slevy byla 39,90 Kč. Podle Nekuly se nejednalo o slevu, protože cena v akci byla běžná cena. Vnímá to jako klamání spotřebitele. Podnět dalo ministerstvo kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech na podzim loňského roku také antimonopolnímu úřadu.
Inspekce nejdříve vyhodnocovala, zda je k prošetření podnětu příslušná a týká se zákona o ochraně spotřebitele. Fröhlich nyní ČTK sdělil, že podnět směřoval na cenu cukru za 39,90 Kč bez slevové karty a inspektor ČOI byl v postavení spotřebitele řádně s touto cenou seznámen a cena 39,90 Kč byla také řádně naúčtována. "Kontrola ještě nebyla ukončena, ale zatím průběh kontroly, co se právě ceny cukru týká, nenasvědčuje porušení zákona v dozorové kompetenci ČOI. Spotřebitel byl řádně seznámen s cenou výrobku a za tuto cenu byl výrobek i správně účtován," uvedl.
Doplnil, že případné klamavé praktiky na úseku potravin má v kompetenci SZPI a ČOI zde nemá dozorové pravomoci. "Proto jsme v této věci oslovili také SZPI a s podnětem pana ministra ji seznámili," dodal.
Nekula minulý týden oznámil, že ministerstvo zemědělství povede meziresortní skupinu, která se bude věnovat vysokým cenám potravin. Součástí budou zástupci ministerstev financí a průmyslu a obchodu, zástupce úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV). Skupina se má poprvé sejít 21. března, kdy bude mít k dispozici nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ) za únor. "Jde o to, abychom v rámci zákonných pravomocí naplno a tvrdě uplatnili všechny možnosti, co máme, pokud zjistíme, že se děje něco nekalého v celém dodavatelském řetězci," řekl Nekula.