Stát půjčí miliardy na dostavbu Dukovan. Budou striktně vázané na jádro, slibuje MPO
STÁTNÍ VÝDAJE NA DUKOVANY
Stát půjčí na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany miliardy ze svého formou takzvané finanční výpomoci. Ta je v rámci programového financování státu poskytována z kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu. Veškeré poskytnuté prostředky bude společnost Elektrárna Dukovany II splácet po dobu 30 let. Pro Echo24 to řekl mluvčí MPO Marek Vošahlík.
Výstavba nového jaderného zdroje v Dukovanech je v souladu s nízkouhlíkovým zákonem financována prostřednictvím půjčky státu formou tzv. finanční výpomoci. „Ta je v rámci programového financování státu poskytována z kapitoly rozpočtu MPO. Potřebné prostředky budou naplánovány do rozpočtu MPO na rok 2026 a postupně i na další roky po období, kdy bude návratná finanční výpomoc poskytována,“ pro Echo24 to řekl mluvčí resortu ministra Lukáše Vlčka (STAN) Marek Vošahlík.
„Jedná se o půjčku, veškeré poskytnuté prostředky bude společnost Elektrárna Dukovany II, a. s. splácet po dobu 30 let. Výdaje jsou striktně účelově vázané, ve vydaném Rozhodnutí o poskytnutí návratné finanční výpomoci jsou vymezené účely, pro které lze prostředky použít. Dodržování účelu bude ze strany poskytovatele návratné finanční výpomoci kontrolováno,“ dodal Vošahlík.
PODCAST: Filozofie vznešené nízkosti: Už jen nějaký cynik nás může zachránit
Náměstek ministra průmyslu Štěpán Hofman (STAN) v rozhovoru pro Týdeník Echo řekl, že smlouva s KHNP na dostavbu Dukovan by měla být orientačně podepsána do léta. Podobně už dříve hovořil také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který na středeční jednání vlády předkládá rozpočtovou strategii na roky 2026 až 2028, včetně takzvaných výdajových rámců. Ty jsou vodítkem pro sestavování rozpočtu na příští rok (více jsme psali zde).
V jaké výši budou peníze poskytovány MPO nesdělilo, nicméně součástí podkladů pro jednání vlády je i stanovisko Národní rozpočtové rady (NRR), které je kladné a zároveň indikuje, o jaký objem peněz by se mohlo jednat. NRR upozorňuje, že dominantně právě z důvodu úpravy plynoucí z plánovaného poskytnutí návratné finanční výpomoci na stavbu jaderných bloků „implikuje výdajový rámec na rok 2026 významně nepříznivější maximální hotovostní saldo státního rozpočtu a státních fondů (-255,6 miliard) než saldo akruální (-219,2 miliard)“.
„U těchto prostředků by tedy mělo být v návrhu státního rozpočtu na rok 2026 zajištěno účelové vázání, aby nemohl být takto získaný dodatečný fiskální prostor využit pro financování jiných výdajových aktivit,“ uvádí se ve stanovisku. NRR dále upozorňuje, že s výdaji se počítá ve chvíli, kdy není ani jasné, kdy přesně a zda vůbec k dojde k zasmluvnění dostavby. Mluvčí ministerstva financí Petra Vodstrčilová pro Echo24 řekla, že do schválení rozpočtové strategie vládou Stanjurův resort nebude konkrétní oblasti, tedy včetně výdajů na financování Dukovan, komentovat. Zmíněný náměstek Hofman nicméně Echu řekl, že MPO s MF v souvislosti s prostředky na dostavbu jádra úzce komunikuje.
ECHO PRIME TIME: ANO uvažuje, že by ve vládě snížilo daň pro firmy zpátky z 21 na 19 procent
V médiích zároveň zaznívají různé informace o tom, jaké bude zapojení českých firem do dostavby Dukovany. „Dlouhodobě komunikujeme, že chceme, aby zapojení českých firem bylo minimálně ze 60 procent. Když jsme byli v Koreji, tak pan ministr oznámil, že bude ještě před podpisem smlouvy chtít mít vyjasněno minimálně 30 procent, které by měly dodat české firmy,“ uvedl Hofman v souvislosti se dvěma čísly, který zaznívají v médiích.
„Je těžké to zařídit, protože jsme v jednotném evropském prostoru, na jednotném evropském trhu a nemůžeme jako česká vláda upřednostňovat české firmy před firmami z ostatních státu EU. Můžeme ale firmám otevírat dveře, můžeme je připravit tak, aby byly úspěšné v těch výběrových řízeních. Na všechno ale poběží tendry, firmy budou muset uspět samy. Snažíme se, aby firmy byly v komunikaci s námi i KHNP a byly pak úspěšné v jednotlivých tendrech. My se chceme konkrétně zaměřit na tu strojírenskou část, tedy aby Doosan Škoda Power v Plzni zakázku získala, ale je to na nich, musí si to vysoutěžit oni,“ dodal Hofman.