Rusové přivezli do válečné zóny civilisty na stavbu zákopů. Pak přiletěly rakety HIMARS
ÚTOK HIMARS
Ukrajinský útok raketomety HIMARS z poloviny prosince loňského roku má zřejmě za následek smrt více než 80 ruských civilistů. Ty do okupované ukrajinské vesnice Lantratovka v Luhanské oblasti přivezly ruské stavební firmy, aby zde budovali zákopy. S odhalením přišla organizace Rádio Svobodná Evropa.
Podle zástupců samozvané Luhanské lidové republiky Ukrajinci ostřelovali objekt školy, kde se pracovníci nacházeli. Původně mluvili o smrti 11 civilistů a dalších 17 zraněných.
Videa pořízená na místě před útokem ukazují muže v civilním oblečení či v modrých kombinézách s reflexními pruhy. Jednalo se převážně o Rusy, kteří sem přišli z Novosibirské oblasti. Společnost StroyKom, která stojí například za stavbou Krymského mostu, jim nabídla v přepočtu zhruba 2 000 Kč za deset hodin práce na zákopech pro potřeby armády. Později ale částku prý značně snížila.
Later on, Sharii resorted to a new theory – that a civilian contractors hired to dig trenches for Russian troops were lodged in the school. We found photos of that trenches on VK and geolocated them near Lantrativka at 49.963679, 38.281460 @geoconfirmed. pic.twitter.com/3Xkk05KWc4
— Mark Krutov (@kromark) January 10, 2023
„Teď nás vyvedli, říkali, že začaly boje. Do Lantratovky s námi přijely dva autobusy z Novosibirsku, ve kterých byli pokrývači a tesaři. Každý den nás převáželi přes hranice a ubytovávali ve škole. Tři rakety HIMARS, oficiálně – 11 těl, neoficiálně – 84. Ve 3 hodiny ráno 3 rakety, jedna, o 5 sekund později druhá a třetí. Místnost mistrů byla rozmetána na kusy,“ uvedl na sociálních sítích jeden z mužů, který na místě pracoval a přežil.
Ačkoli muži nebyli v uniformách, na dalších snímcích ze sociálních sítí je vidět, že někteří měli u sebe útočné pušky či samopaly. Jiné záběry zase ukazují minimálně jeden kus těžké vojenské techniky.
Rádio Svobodná Evropa podotýká, že neexistuje jednoznačná odpověď na to, zda jsou tito civilisté podle platných mezinárodních smluv považováni za legitimní vojenské cíle nebo ne. Připomíná ale, že jejich práce byla „efektivní příspěvek k vojenským operacím“, čímž by se dali podle většiny právních odborníků za legitimní cíl považovat.