Znovuzvolení von der Leyenové může ohrozit italská premiérka Meloniová
VOLBA VON DER LEYENOVÉ
Zvolení Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise není tak jasné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nominantka evropských lidovců (EPP) potřebuje ke zvolení 361 hlasů, s nimiž ale nemůže stoprocentně počítat od subjektů sdružených ve středové koalici a musí se spoléhat částečně na Zelené a také na Evropské konzervativce a reformisty (ECR). A právě nejsilnější subjekt ECR – Bratři Itálie premiérky Giorgie Meloniové – mohou způsobit problém.
Čtvrteční volba ukáže, jak jsou skutečně rozložené síly v EP. Úterní volba předsedkyně europarlamentu Roberty Metsolaové (EPP) bylo totiž mnohem hladší, než jak bude zřejmě probíhat hlasování o staronové šéfce Komise. Von der Leyenová určitě nemůže počítat s hlasy europoslanců z nově vzniklých frakcí Patriotů pro Evropu a suverenistů.
A právě nejsilnější subjekt v ECR v čele s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou s jejími 24 europoslanci do poslední chvíle váhá. Uvádí to server Politico, který o Bratrech Itálie hovoří jako o „tvrdě“ pravicovém subjektu. Meloniové se podle kuloárních informací hrubě nelíbilo, že byla odstavena od debat ohledně obsazování klíčových postů v Evropské unii – tzv. top jobs. Jednání se účastnili kromě centristických konzervativců, které zastupuje von der Leyenová, účastnili také liberálové v čele s Emmanuelem Macronem a socialisté vedení německým kancléřem Olafem Scholzem a španělským premiérem Pedrem Sánchezem.
ECHOSALON: „Francouzi jsou rozmazlený národ.“ Proč je vlastně Macron tak nepopulární?
Z těchto jednání pak vzešlo, že předsedkyní Komise by se měla stát von der Leyenová, předsedkyní EP zmíněná Metsolaová (zatím na 2,5 roku, podle tradice), šéfkou unijní diplomacie lidovkyně Kaja Kallasová z Estonska a předsedou Evropské rady socialista António Costa z Portugalska.
To Meloniovou podle Politica rozzlobilo, protože ECR byla v té době (do vzniku Patriotů) třetí nejsilnější frakcí, tedy silnější, než zmíněná frakce Renew. Po úterním jednání se skupinou ECR, které von der Leyenová označila za „intenzivní hodinu“, stále nebylo jasné, jakým způsobem budou hlasovat. Různé strany uvnitř skupiny z různých zemí – včetně české ODS – se pravděpodobně rozhodnou samy.
Čtvrteční hlasování staví Meloniovou „na křižovatku, kde musí učinit rozhodnutí, které bude rozhodující pro její vlastní politickou budoucnost,“ řekl Marco Valbruzzi, politolog z Neapolské univerzity Federico II. „Buď musí přijmout možnost být součástí většiny, která vyjadřuje podporu předsedkyni Komise, nebo zůstat mimo, což pro ni podle mého názoru bude obtížné,“ uvedl Valbruzzi.
Nepřehlédněte: Nebetyčná arogance, nebo správné rozhodnutí? Bojkot Maďarska ze strany EK nemá obdoby
Politico informuje o tom, že představitelé Bruselu dali jasně najevo, že pokud von der Leyenová nebude ve své funkci potvrzena, neexistuje žádný plán B. Pokud by ve čtvrtek v 720členném Parlamentu nezískala potřebných 361 hlasů, politika EU by se opět ocitla v chaosu a zmatku, a to v mimořádně citlivé době.
Domácí dilema pro Meloniovou
Pokud Meloni podpoří kandidaturu von der Leyenové, upevní si pozici umírněného hlasu konzervativců, který je součástí hlavního proudu. Pokud nařídí svým poslancům, aby se zdrželi hlasování, riskuje podle pozorovatelů, že stranu – a Itálii – odsoudí na okraj.
Pro Meloniovou je to obzvlášť bolestivé dilema, protože ji nutí volit mezi pragmatickými instinkty národní vůdkyně na světové scéně a politickým přesvědčením, které léta zastávala jako politička na domácí politické scéně. „Koneckonců se do této svízelné situace dostala jen kvůli zákulisním bruselským tahanicím, které ona a její kolegové euroskeptici odsuzují,“ uvádí Politico.
Ačkoli Meloni zůstává na domácí scéně populární, italská politika je notoricky známá svou vrtkavostí. Její koaliční partner Matteo Salvini, vůdce krajně pravicové strany Liga, učinil z odporu proti druhému funkčnímu období von der Leyenové pilíř své zahraniční politiky. Jeho strana Liga se stala součástí zmíněných Patriotů pro Evropu, kde se spojil například s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a také českým premiérem Andrejem Babišem. Minulý týden byl Salvini nucen popřít zprávy médií, že řekl, že pokud Meloni „bude hlasovat pro von der Leyenovou, je s ní konec“.
Von der Leyenová se podle serveru projevila jako flexibilní v otázkách důležitých pro Bratry Itálie, jako je řešení migrace, obrana zemědělských zájmů a zmírnění klimatické politiky. Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na sociální síti X uvedl, že součástí čerstvě představeného programu von der Leyenové je právě boj s migrací, revize Green Dealu, vytvoření eurokomisaře pro obranu či zvýšený důraz na kybernetickou bezpečnost. Nicméně zda Meloniová von der Leyenovou podpoří, se zřejmě ukáže až ve čtvrtek.