Americký generál varuje před čínskými schopnostmi ve vesmíru. Rostou „neuvěřitelnou rychlostí“
VESMÍRNÉ SÍLY
Nejvýše postavený generál amerických vesmírných sil (US Space Force) Chance Saltzman varoval, že Čína vyvíjí zbraně pro konflikt ve vesmíru „neuvěřitelnou rychlostí“, což výrazně zvyšuje riziko konfliktu v kosmu. Informují o tom například Financial Times.
„Jedním z důvodů, proč nyní v USA existují vesmírné síly, je to, že za posledních 20 let Rusko a Čína vyvinuly a prokázaly schopnosti vést boje ve vesmíru,“ řekl Saltzman. Rusko a Čína v roce 2015 založily ve svých vojenských strukturách jednotky zaměřené na vesmírný prostor. Spojené státy následovaly v roce 2019.
Čína i Rusko testují satelity vybavené nástroji, například pro odtažení cizích satelitů z oběžné dráhy, nebo zařízení schopné ničit satelity a balistické střely. Už v roce 2007 provedla Čína test sestřelu vlastního satelitu balistickou raketou. Dočkala se za to tvrdé kritiky, především kvůli vzniku masivního množství úlomků a vesmírného odpadu, který může ohrožovat další satelity ve vesmíru.
Čína nařčení z vojenského využití svého programu odmítá a naopak viní Spojené státy z toho, že tyto informace šíří kvůli vlastnímu rozvoji vojenských kapacit ve vesmíru.
Během své návštěvy Evropy upozornil Saltzman na hrozbu, kterou představují čínské i ruské vojenské kapacity ve vesmíru, a vyzval evropské spojence k posílení spolupráce v oblasti vesmírné obrany. USA mají v této oblasti před evropskými spojenci výrazný náskok, ale chtějí jim pomoci tento náskok snížit. V červenci se velmi neobvykle stal součástí amerických vesmírných sil britský letecký maršál Paul Godfrey, který má radit americkým silám v oblasti zahraniční spolupráce.
V únoru tohoto roku kongresman a šéf výboru pro tajné služby Mike Turner varoval před hrozbou nových vojenských schopností Ruska ve vesmíru. Hrozbu konkrétně nejmenoval, ale spekulovalo se o ruských jaderných zbraních ve vesmíru. Později vyšlo najevo, že se hrozba pravděpodobně týkala jednoho experimentálního ruského satelitu.
Čína do svého vesmírného programu masivně investuje. Letos se jí podařilo získat a dopravit vzorky z odvrácené strany Měsíce. Už několik let také buduje vesmírnou stanici Nebeský palác. V roce 2030 plánuje dopravit své lidi na Měsíc. Přitom americký program Artemis, jehož cílem je návrat Američanů na Měsíc, má už několik let zpoždění a jeho konečná realizace se tak pomalu "přibližuje" čínskému datu.