Česko v pasti: dřeme, ale chudneme. Proč se nám životní úroveň propadá nejvíc z celé EU?
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
V Evropě jsou jen tři země, kde jsou reálné platy nižší než před covidem. Česká republika je na prvním místě s největším pádem. Reálný průměrný plat je o 11,9 procenta nižší než před rokem 2020. Za to, co si vyděláme, si koupíme přesně o tuto část méně zboží a služeb. Prožíváme s obrovským náskokem největší pád životní úrovně z celé Evropské unie. Proč? To popisuje Lenka Zlámalová v novém vydání Týdeníku Echo.
Korejská národní potupa. Jak se jamboree proměnilo ve fiasko. Vrátil jsem se z dvouapůltýdenního pobytu v Asii, a i když jde spíš o anekdotické zkušenosti, o tom, že 21. století bude patřit Asii, jsem se úplně nepřesvědčil. Na Dálný východ jsem se vydal jako účastník Světového skautského jamboree v Jižní Koreji, setkání asi 43 tisíc skautů, pořádaného každé čtyři roky. Korejci akci absolutně nezvládli a a jamboree se proměnilo ve fiasko, píše Ondřej Šmigol.
Svět patří nám, starcům! „Měl bych teď, v pětašedesáti, teprve pořádně rozjet kariéru, na jejímž startovním bodě bych se měl podle dobových představ nacházet? A je správná dobová představa o tom, že čas do čtyřiceti má člověk trávit zejména hrami a sebevzděláváním? Nezadělává se tak na generaci už šedivějících přerostlých fracíčků, s nimiž bude obtížně k vydržení? A mám já tady na to čekat?“ Nenechte si ujít esej filozofa Stanislava Komárka.
Dřív vzpoura, dnes klimatický žal. Kdy se z hudby vytratil podvratný element? Proč už rockeři nejsou rockeři, do jaké míry je rocková hudba ještě hrází svobody: nad tímto nelehkým tématem zasedli v rámci festivalu Krásný ztráty ve Všeticích u Benešova předminulou sobotu účastníci Salonu Týdeníku Echo: zpěvák a skladatel Michal Prokop, hudebník a performer Jakub Kaifosz alias Lazer Viking, hudební publicista Ondřej Bezr a stařešina českého undergroundu František Stárek vulgo Čuňas. Debatu vedl Daniel Kaiser.
Kde vládnou gangy. Konec nejdelší americké války je v nedohlednu. Hlavním společným jmenovatelem latinskoamerických gangů jsou drogy. Spektrum zločinů páchaných gangstery je široké a sahá od znásilnění až po vybírání výpalného a korupci, ale tou skutečně lukrativní aktivitou je pašování drog. Hlavním cílem je přitom samozřejmě bohatý vnitřní trh USA. Ačkoli se Spojené státy snaží už dlouho drogový byznys potlačit, počet závislých nijak neklesá, a frekvence úmrtí předávkováním má dokonce alarmující tendenci růst, jak se na trh dostávají stále silnější látky. Více v textu Mariana Kechlibara.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.