„V ženě vzniká zázrak stvoření. Muž někdy velmi obtížně hledá svou pozici“

FOTOGRAF TONO STANO

„V ženě vzniká zázrak stvoření. Muž někdy velmi obtížně hledá svou pozici“ROZHOVOR
"Pokud si vytvoříte v hlavě představu života bez překážek, tak vás každý problém, co přijde, šokuje a raní. Ale když těm překážkám jdete vstříc, tak se z nich vlastně stane takový váš pohon. Je potřeba vzít život do svých vlastních rukou," říká Tono Stano. Foto: Michal Čížek
1
Týdeník
Jakub Peřina
Sdílet:

„S lidmi se stačí bavit pět minut, abyste poznali, co řeší. Důležité je spojit se s takovými, kteří se vydali na podobnou pouť životem jako vy. Nemusíte pak nikomu nic vysvětlovat, to je ohromná ztráta energie. Protože vy vlastně máte jen tu energii a čas, nic jiného nemáte,“ říká mi na úvod rozhovoru fotograf Tono Stano. Jeho aktuální velkolepá retrospektivní výstava se otevřela 16. dubna a potrvá až do konce srpna.

Stano ve výstavních prostorách Galerie hlavního města Prahy (GHMP) v Městské knihovně představuje jak práce ze střední školy, které jsou překvapivé svou hravostí a smyslem pro filmové vidění, tak aktuální tvorbu: portréty či malbu kombinovanou s fotografickými postupy. Jak bilancuje umělec, který říká, že nesnáší ohlížení do minulosti? A proč si na nic nestěžoval ani za komunismu?

Doprovodný text k různým vašim výstavám napsali třeba spisovatel Jáchym Topol nebo filozofka Tereza Matějčková. Topol psal, že aktérky na vašich fotkách jsou „vyzývavé, zasněné, vytřeštěné obyvatelky světa, kde stín je bílý“. Těší vás to více, než když se vaše dílo pokouší analyzovat teoretici umění?

Já nejsem moc příznivcem toho, že by teoretik nebo nějaký kurátor měl přibližovat umění divákovi, nějak mu otvírat dveře. To si spíš myslím, že je matoucí. Třeba texty, co píší Tereza nebo Jáchym, mohou být pro lidi nějakou inspirací. Umění ale vlastně není až tak racionální, nejde ani tak o to, že by se muselo pochopit. Když posloucháte zpěv ptáka, taky nerozumíte tomu, o čem zpívá. Nechme to do sebe vplout svobodně. Nemyslím, že by se člověk měnil něčím zvenku, ale že zevnitř on sám se sebou může dělat velké věci. Učitelé na školách, které jsem v zásadě nikdy neposlouchal, z nás chtěli udělat takové poloroboty, kteří by splňovali všechny normy. Ale člověk je stavěný jinak. Každý v sobě má rozvíjet unikátnost, ne se unifikovat.

Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.

Tono Stano (1960) se narodil na Slovensku, žije v Praze. Patří mezi nejznámější fotografy ve střední Evropě. Vypracoval si charakteristický rukopis, vycházející z inscenované fotografie, v jeho práci najdeme i klasické přístupy, jako jsou portrét či fotografie a instalace v krajině, nebo naopak velmi experimentální série a konceptuální fotografie. Jeho dílo je součástí sbírek Art Institute v Chicagu, Bibliothèque National a Maison Européenne de la Photographie v Paříži či Museum Ludwig v Kolíně nad Rýnem.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Otakar Foltýn: Chceš-li mír, připravuj válku. Evropané zapomněli, že svět není sluníčkové místo

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články