Slabý český průmysl opět dokázal zklamat. Negativní zprávy přicházejí i z Německa
ČESKÝ PRŮMYSL
Březnové výsledky českého průmyslu jsou slabé, ale nepřekvapivé. Shodují se na tom experti ve svých komentářích. Průmyslová produkce v Česku v březnu po jednoměsíčním růstu meziročně opět klesla o 2,7 procenta, oproti únoru byla výroba nižší o 1,6 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Důvodem poklesu byla mimo jiné vysoká loňská srovnávací základna v produkci automobilů i pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení.
Podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka o špatné kondici největšího českého odvětví už řadu měsíců napovídaly indexy nákupních manažerů i ukazatele důvěry. „Základní příběh se proto nemění – chybí poptávka. A to jak domácí, tak zahraniční. Nezbývá nic jiného než dodělávat starší objednávky, omezovat výrobu, redukovat zásoby a propouštět,“ uvedl Dufek.
„Co bude dál? Nové zakázky vypadají velmi nadějně, avšak především jen díky nízkému srovnávacímu základu. Proto i růst objednávek v automotive o 20 % je třeba brát v jistém smyslu s rezervou. Navíc výroba aut už vlastně v tuto chvíli nemá moc ani kam růst,“ uvedl Dufek.
Analytik Cyrrusu Vít Hradil uvedl, že ekonomové do výkonu průmyslového sektoru nevkládali velké naděje, přesto dokázal zklamat. „Jen částečně to lze přitom omluvit efektem vysoké srovnávací základny z loňského roku, kdy enormně narostla výroba motorových vozidel, což letošní statistiku opticky zhoršuje. Totéž ovšem nelze říct o výrobě strojů a zařízení, jejíž meziroční propad není pouze statistický, nýbrž skutečný. Velice nepříjemně pak vyznívá meziměsíční srovnání, které jasně ukazuje, že průmyslový sektor své dno stále ještě hledá,“ uvedl Hradil s tím, že podle tzv. předstihových indikátorů výraznější zlepšení není na dohled.
Německé problémy
Průmysl podle něj nadále trpí slabou poptávkou, když investiční aktivitu tlumí relativně vysoké domácí i zahraniční úrokové sazby, spotřebitelská aktivita se teprve postupně probouzí. Podle Petra Dufka je dalším problémem to, že český průmysl je stále dvourychlostní. „Takže to vypadá tak, že na jedné straně stojí automotive, na straně druhé ostatní,“ uvedl Dufek.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je stěžejním důvodem vyššího než očekávaného propadu vysoká základna loňského března, zejména v oblasti automobilové výroby. „A rovněž letošní březnové omezení výroby v autoprůmyslu kvůli chybějícím součástkám. Což je problém, který se s různou intenzitou objevuje už od pandemie, kdy došlo k zásadnímu zpřetrhání mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců. Český průmysl, zejména výroba strojů, ale trápí také celkově nedostatečná poptávka, daná omezením spotřeby kvůli inflaci a drahým energiím či omezením investic v prostředí poměrně vysokých úrokových sazeb, stejně jako slabší poptávkou v zemích typu Německa, která souvisí s podobnými faktory jako v Česku,“ uvedl Kovanda.
Právě Německo podle Víta Hradila paběrkuje na hraně ekonomického poklesu. „Zatímco ještě donedávna poskytovalo alespoň částečnou útěchu dohánění předchozích nahromaděných objednávek a pokles cen výrobních vstupů, oboje se již stalo minulostí,“ míní Hradil.
Z Německa přichází podle Petra Dufka z banky Creditas rovněž špatné zprávy. „Nové tovární objednávky rozhodně neoslnily. České firmy v pozici subdodavatelů tedy zřejmě nečeká žádný rychlý pozitivní obrat. Od průmyslu se zatím impulsu pro ekonomiku asi hned tak nedočkáme,“ míní Dufek.
Vít Hradil si podle svých slov velké naděje na zlepšení nedělá ani pro příští měsíce a český průmysl podle Cyrrusu čeká minimálně jeden další obtížný kvartál. „Ve druhém pololetí by pak měla zapůsobit ožívající spotřebitelská poptávka i pokles úrokových sazeb, nicméně na dobrý rok to stačit nebude. Za nejpravděpodobnější momentálně považujeme celoroční průmyslovou stagnaci,“ řekl Hradil.