Ministři měli Stanjuru poslechnout, říká expert lidovců
STANJUROVA POZICE
Členové vlády Petra Fialy (ODS) se již několikrát při hlasování postavili proti ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS). Zřejmě naposledy se tak stalo při červnovém hlasování o mnohamiliardové půjčce od Evropské komise, již předtím v souvislosti s 50 miliardami z modernizačního fondu. Podle představitelů vlády nejde o ohrožení Stanjurova postavení ve vládě, ekonomický expert lidovců Michael Kohajda se nicméně domnívá, že ministři měli v souvislosti s úvěrem od EK ministra financí poslechnout.
V posledních dnech se řeší, že ministra Stanjuru při hlasování o půjčce ve výši 137 miliard od Evropské komise přehlasovali ostatní ministři dokonce včetně premiéra Fialy. Ministr v reakci uvedl, že to, že může být někdy přehlasován kolegy na vládě, se asi někdy stane každému ministrovi. „Takže to nevnímám nijak fatálně. Můj názor, který jsem na zmíněném zasedání vlády prezentoval a hájil, byl samozřejmě podložen fakty a experty – nejen z ministerstva financí,“ řekl pro Seznam Zprávy s tím, že půjčka není žádný dar jen znovu zatíží státní rozpočet.
Mluvčí MF Petr Habáň pro deník Echo24 řekl, že Stanjurovo odborné stanovisko je v této věci zcela v souladu s názorem Národní rozpočtové rady. Z dostupných informací vyplývá, že se nejedná o první hlasování, v němž byl Stanjura přehlasován. Podle Habáně není možné veřejně hovořit o tom, kolikrát a v jakých případech k tomu došlo.
Sám Stanjura na konci června, tedy ve chvíli, kdy ještě nebyla informace ohledně výsledku hlasování vlády ohledně půjčky EK veřejně známa, na dotaz deníku Echo24 uvedl, že mezi běžné výdaje státního rozpočtu patří „bohužel i obsluha státního dluhu“. „Vloni jsme platili 50 miliard, letos 70 miliard, v příštím roce 90 miliard, roce 2025 100 miliard. To už se stalo, to už nezmění nic. Žádná vláda, žádná sněmovna, žádný zákon,“ řekl Stanjura.
„Jestli chceme konsolidovat, tak mezi roky 2022 a 2024 bude rozdíl jenom v těch úrocích 40 miliard. Teoreticky si představme, že je prvního ledna 2024 a máme stav rozpočtu minus 90 miliard. Z toho také vychází konsolidační úsilí,“ uvedl tehdy Stanjura.
„Škoda, že ministři neposlechli“
Ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda deníku Echo24 řekl, že by v souvislosti s půjčkou bývalo nejlepší, kdyby ministři Stanjurovo odborné stanovisko opřené o NRR poslechli. „Myslím, že je správně, že byl ministr Stanjura proti přijetí úvěru. A je opravdu škoda, že na jeho názor ostatní ministři nedali,“ uvedl Kohajda s tím, že ale na základě jednoho hlasování nelze dělat hlubší závěry ohledně Stanjurova postavení ve vládě.
O ohrožení Stanjurova postavení uvnitř vlády se nejedná ani podle dalších představitelů koalice. První místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix pro deník Echo24 uvedla, že je otázka, jak kdo chápe fungování vlády. „Jestli je to překrucování jednotlivých resortů a poměřování si sil, nebo je to jednání kolektivního orgánu, který společně hledá pro všechny akceptovatelné řešení,“ uvedla Decroix. „Pro PR je dobrá ta první varianta, pro fungování státu ta druhá,“ dodala pro Echo24 Decroix.
Šéf poslaneckého klubu hnutí STAN Josef Cogan pro Echo24 vzkázal, že jde o výsledek demokratického procesu. „Tento proces je samozřejmě úplně rozdílný od diktátu, který je vlastní autoritářským zemím,“ řekl pro Echo24 Cogan.
Respekt zjevně nemá Fiala ani Stanjura, říká Havlíček
Opozice ministra financí dlouhodobě kritizuje. Jeho předchůdkyně ve funkci Alena Schillerová z hnutí ANO redakci Echo24 sdělila, že současný vývoj je samozřejmě pro ministra financí naprosto zásadní problém. „V klíčových ekonomických otázkách musí mít hlavní slovo, a pokud ho nemá nebo si ho nedokáže prosadit, pak je to špatný, a hlavně slabý ministr,“ uvedla Schillerová.
„Pokud nemáte kontrolu nad financemi, nemůžete ten resort dobře spravovat. A že to tak skutečně je, se nám potvrdilo i tento týden na rozpočtovém výboru. Tam pan Stanjura přiznal, že žádných 50 miliard z Modernizačního fondu nepřijde a na svou obhajobu pronesl, že on těch 50 miliard do rozpočtu nenapsal. A bohužel to nebyl vtip, ale myslel to zcela vážně,“ dodala pro Echo24 Schillerová.
Někdejší dvojministr dopravy a průmyslu a obchodu a nynější místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) pro deník Echo24 řekl, že největší problém současné vlády je v počtu jejích členů. „Největším problémem této vlády není energetická krize či válka, ale fakt, že jich je pět. Je to naprosto nesourodá skupina, navíc premiér není typ lídra, který by je uřídil. Není rozhodný, unikají mu podstatné věci a nechce konflikty. Takto důležité rozhodnutí nemůže nechat bez přípravy, to není univerzita (Fiala byl rektorem Masarykovy univerzity – pozn. red.),“ řekl Havlíček.
„Je jasné, že třecí plochy mezi ministrem financí a ostatními ministry musí být. Ale je na ministrovi financi, aby si vše předjednal a pokud se neshodnou, pak se musí za premiérem a ten to musí dohrát. Toto svědčí o tom, že respekt nemá ani ministr financí ani premiér. Oba to zjevně podcenili,“ dodal pro Echo24 Havlíček s tím, že on sám by ve vládě (ve stínové vládě hnutí ANO je Havlíček premiérem – pozn. red.) jednal tak dlouho, dokud by nebyla shoda a pak by se teprve hlasovalo.