Čína uzavřela dvě nelegální policejní stanice, řekl Lipavský. Roky skrytě působily v Praze
KONTROLA ČÍNSKÉ DIASPORY
Čína uzavřela dvě své nelegální policejní stanice, které léta skrytě fungovaly v Praze. Čínský velvyslanec o tom ujistil ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Podle čínského velvyslanectví měla centra oficiálně sloužit pouze k usnadnění administrativních úkonů pro Číňany žijící v zahraničí. Skutečná činnost ale zůstává zahalena tajemstvím. Jejich působením se totiž kromě ministerstva zahraničí zabývala také domácí kontrarozvědka a policie.
Na fenomén detašovaných pracovišť čínské policie po celém světě upozornila v září zpráva nevládní organizace Safeguard Defenders, kterou v říjnu přinesl jako první deník Echo24. Celkem má podle zprávy existovat po světě nejméně 54 podobných kanceláří, v Evropě kromě Prahy také v Londýně, Amsterdamu nebo Budapešti.
Podle zprávy mají sloužit mimo jiné ke kontrole čínských občanů. Za poslední rok údajně asistovaly u operací, při nichž mělo být přesvědčeno 230 tisíc čínských občanů, aby se vrátili do vlasti. Vzhledem k zapojení Bezpečnostní informační služby (BIS) do vyšetřování se ale lze domnívat, že se jejich zaměstnanci mohli podílet i na výzvědné činnosti.
České ministerstvo zahraničí tehdy odpovědělo, že informace vyhodnocuje. „V tuto chvíli si nejsme vědomi jakéhokoliv porušení českých zákonů nebo případů popsaných ve zprávě. Věc plánujeme s čínskou stranou projednat,“ sdělila bez dalších podrobností mluvčí ministerstva Lenka Do redakci v polovině října.
Po více než měsíci se ale záležitost pohnula, když ministr zahraničí Jan Lipavský na začátku prosince pro Deník N uvedl, že Čína už tato centra uzavřela. „Česká diplomacie zvedala téma ‚policejních stanic‘ s čínskou stranou opakovaně. Tento týden jsem o tom jednal také s čínským velvyslancem, který mě ujistil, že v Česku došlo k jejich uzavření,“ sdělil ministr zahraničí Lipavský. Na jedno z center upozornil server už v říjnu. Tajná úřadovna měla sídlit v prostorách asijské restaurace na pražském Karlově náměstí.
Špioni, nebo dobrovolníci?
Redakce už dříve oslovila s žádostí o vyjádření také čínské velvyslanectví v Praze. „Služební stanice“, jak dvě pražská centra velvyslanectví nazývá, podle něj slouží k usnadnění administrativních úkonů pro čínské občany v zahraničí. Nešlo prý o čínské policisty, ale dobrovolníky. Celé vyjádření jsme přinesli zde.
Činností čínských policejních orgánů na českém území se zabývalo nejen ministerstvo zahraničí, ale také BIS. Podle informací deníku Echo24 na ně náhodou narazili policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) během jiného vyšetřování. Ředitel NCOZ Jiří Mazánek v rozhovoru před několika dny nechtěl závěry vyšetřování komentovat. „Na řadě věcí spolupracujeme se všemi zpravodajskými službami. Věc, na kterou se ptáte, bych nechal na komentáři ministerstva zahraničí,“ řekl Mazánek.
Také nizozemská vláda vyšetřovala, zda v zemi působí jménem čínské vlády dvě nelegální policejní stanice. Podle nizozemských médií centra tvrdí, že nabízejí diplomatickou pomoc čínským občanům, ale nejsou registrována u nizozemské vlády.