Razie na Srí Lance. Policie zadržela další podezřelé, obětí je již 359

Teror na Srí Lance

Razie na Srí Lance. Policie zadržela další podezřelé, obětí je již 359NOVÉ
Křesťanský kostel na Srí Lance po teroristickém útoku Foto:

Foto: Twitter/ David Harris

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Počet obětí nedělních teroristických útoků na kostely a hotely na Srí Lance vzrostl na 359. S odvoláním na oznámení policie o tom informovala agentura AP. Mezi oběťmi je 39 cizinců. Policie v souvislostí s tragédií zadržela v noci na z úterý na středu dalších 18 lidí, ve vazbě tak již skončilo celkem více než šedesát podezřelých.

K odpovědnosti za sérií atentátů se v úterý přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Na podporu svého tvrzení zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Podle webu institutu SITE, který sleduje radikální hnutí ve světě, skupinu osmi mužů vede radikální místní duchovní Zahrán Haším. Ten stojí v čele dosud málo známé islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate (NTJ), kterou také srílanské úřady viní z nedělního masakru.

Náměstek ministra obrany Ruvan Vidžavardene na tiskové konferenci uvedl, že vůdce místní islamistické skupiny, zodpovědné za útoky, spáchal sebevražedný útok v hotelu Shangri-La. Sebevražedných atentátníků bylo podle policie devět, osm z nich se již podařilo identifikovat. Jeden z útočníků podle náměstka studoval v zahraničí – v Británii a Austrálii. Jedním útočníkem byla žena.

Policejní pyrotechnici ve středu provedli kontrolovanou explozi podezřelého motocyklu zaparkovaného poblíž oblíbeného kina Savoy v metropoli Kolombu. Podle policie se podezření nepotvrdilo, pod sedadlem motorky žádné výbušniny nebyly.

Už dříve Vidžavardene uvedl, že útoky mohly být odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Australský pravicový extremista ve dvou mešitách povraždil 50 lidí. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová však ve středu uvedla, že tamní úřady zatím nemají o souvislosti obou tragédií žádné informace.

Americké velvyslanectví na Srí Lance během středy oznámilo, že jeho tajné služby neměly o chystaných velikonočních útocích informace. Informovalo rovněž, že do země dorazili odborníci z Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), aby místním bezpečnostním složkám pomohli při vyšetřování. Na místě působí i tým specialistů Interpolu, který vede český policista působící v této mezinárodní policejní organizaci jako expert na terorismus.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Strůjce útoků na Srí Lance. Podle úřadů jde o radikálního klerika Zahrána Hašíma

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články