1 Bydlení pro mladé

Státní hypotéku dostalo 298 rodin, stát vyplatil 248 milionů. Zájem o ně ale klesá

NOVÉ

Témata: , , ,

Stát nabízí mladým rodinám půjčky na bydlení od loňského srpna, za tu dobu se o peníze na koupi či modernizaci bydlení přihlásilo 642 zájemců, respektive mladých rodin. Zájem o státní půjčky se ale koncentroval do prvních dnů po jejich zavedení. Mezi 15. a 25. srpnem se o peníze přihlásilo 368 rodin. V následujícím půlroce už zájem takový nebyl, do 10. ledna dorazilo dalších 274 žádostí.

Doposud stát vyplatil zájemcům 248,8 milionů korun. „Od spuštění programu přišlo Státnímu fondu rozvoje bydlení (SFRB) celkem 642 žádostí v celkovém objemu 672,6 milionu korun. Smlouvy jsou postupně uzavírány. Uzavřeno bylo 298 smluv v celkovém objemu 248,8 milionu korun,“ uvedla pro deník Echo24 za resort místního rozvoje Veronika Vároši s tím, že se zpracovává dalších 193 žádostí o úvěr. Na tento rok má stát k dispozici na půjčky mladým jednu miliardu. Míří hlavně do regionů s nižšími cenami nemovitostí. Ve větších městech vítězí kvůli vysokým cenám bytů a domů hypotéka od banky.

Z celkového počtu žádostí o státní půjčku (ke dni 10. ledna 2019) vyplývá, že největší zájem byl o peníze na modernizaci obydlí. Žádostí o ni přišlo 262. Na výstavbu rodinného dobu nebo na změnu dokončené stavby se objevilo 202 žádostí - 80 dalších žádostí se týkalo koupě bytu, 98 koupě rodinného domu.

Zájem byl ze začátku, nyní opadl

Zájem o státní hypotéky ale v průběhu roku 2018 značně ochladl.  „Bylo přijato celkem 368 žádostí v celkovém objemu 425,11 milionů korun,“ řekla pro Echo24 mluvčí SFRB Marie Lukáčová deset dní poté, co bylo možné o půjčku žádat, tedy 25. srpna 2018. O půjčky začali lidé žádat 15. srpna. Během dalších měsíců už ale dorazilo pouze 274 žádostí.

Původně velký zájem o hypotéku se setkal loni v létě s příznivými reakcemi zejména od vládních politiků. Státní hypotéky dokonce okomentoval premiér Andrej Babiš (ANO) na svém facebookovém profilu, hovořil o extrémním zájmu.

U státních půjček na bydlení jsou stanoveny maximální limity podle účelu. Úvěr na modernizaci bytu může dosáhnout výše 300 tisíc korun se splatností 10 let. Při koupi bytu stát půjčí maximálně 1,2 milionu korun na byt s maximální podlahovou plochou 75 metrů čtverečních. U koupi nebo výstavby domu jsou to dva miliony a dům nesmí překročit podlahovou plochu 140 metrů čtverečních. U limitů částek platí, že úvěr může činit maximálně 80 procent hodnoty nemovitosti, tzv. LTV.

Dále čtěte: Státní půjčky na bydlení. Limity jsou výsměch, žádná velká pomoc, tvrdí experti

V minulosti vláda Bohuslava Sobotky schválila nařízení, že si žadatel mohl půjčit od státu půjčit maximálně 600 000 korun, maximální doba splatnosti úvěru byla 15 let. Zájem byl však malý. „Od počátku programu bylo podáno 102 žádostí a uzavřeno 61 smluv o poskytnutí úvěru. Z důvodu nesplnění věkové podmínky byly zamítnuty tři žádosti. Vyřazeno bylo celkem 31 žádostí, a to na vlastní žádost žadatele,“ řekl už dříve deníku Echo24 za ministerstvo místního rozvoje Vilém Frček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Regulace ČNB dopadly na hypoteční trh. Tvrdší pravidla omezila desetinu žadatelů

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.