Děti od 12 do 15 let se mohou od července registrovat k očkování, oznámil Babiš
OČKOVÁNÍ NEJMLADŠÍCH
Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném hlášení Čau, lidi. Do očkovacích center, kde mimo jiné bude muset být přítomen pediatr, děti doprovodí zákonní zástupci, nejčastěji tedy rodiče. Vakcíny budou moci centra podávat ihned po 1. červenci, doplnil Babiš. Očkování dětí zahrnuje spousty stále nezodpovězených medicínských i právnických otázek. Debatu, kterou o tom odborníci vedli v Salonu Echa, si můžete přečíst zde. Německá Stálá očkovací komise kvůli nedostatku vědeckých dat přímo nedoporučuje plošnou vakcinaci dětí a mládeže. Více jsme psali zde.
V Evropské unii je prozatím jako jediná vakcína pro děti od 12 let schválena látka společností Pfizer/BioNTech, o povolení usiluje i společnost Moderna.
V souvislosti s očkováním dětí je často upozorňováno na nejasná rizika, která s tím mohou být spojena. Odborníci poukazují na to, že je namístě zamyslet se nad etickými, právními i lékařskými aspekty dětské vakcinace proti covidu. Analýzu právníka Tomáše Nielsena si můžete přečíst zde.
Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly je nutné děti očkovat kvůli zamezení cirkulaci viru v populaci. Podle něj je by měla být hranice, kdy by se děti směly očkovat, deset let. „U těch nejmenších, to znamená od šesti měsíců nahoru, už sice studie probíhají také, ale je to samozřejmě velmi citlivá otázka, jestli teď podnikat plošné kroky,“ uvedl Prymula v Salonu Echa.
Naopak imunolog Jiří Šinkora řekl, že má s očkováním dětí zásadní problém. „Pro děti by to měl být benefit. Já ten benefit nevidím. Děti na covid vůbec netrpí, až na několik málo těch, které zemřely – a byly třeba imunodeficitní, což už se nedozvíme. Každý virus si bohužel vždycky vybere svou daň. Často se používá argument, že musíme naočkovat děti, abychom ochránili starší generaci. Pořád je u nás zhruba půl milionu nenaočkovaných důchodců, příslušníků kritické skupiny, z níž statisticky tři procenta po nákaze zemřou. Vůbec nechápu, že nejsou naočkovaní, když je mezi nimi o vakcínu 85procentní zájem. Tady něco selhalo,“ uvedl Šinkora, podle nějž navíc společnost již dosáhla kolektivní imunity.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli uvedl, že v polovině července by chtěl umožnit očkování všem, kteří pro vakcínu přijdou, bez předběžné registrace.
Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku od začátku vakcinace zhruba 4,7 milionu obyvatel, to je asi 44 procent populace. Právě proočkovanost je podle odborníků hlavním důvodem, proč epidemie v posledních týdnech ustupuje. V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11. července.
Babiš apeloval na mladé, ale i ostatní obyvatele Česka, aby se očkovat nechali, a to i v souvislosti s informacemi o šíření nové mutace koronaviru označované delta. Stejně jako Vojtěch hovořil o takzvané metodě testování PCR, na jejímž základě je možné zjistit neobvyklost mutace viru a později vzorek sekvenovat. Sekvenací se zjišťuje mutace viru, z čehož lze vysledovat jeho rizikovost.