Fraška kolem EET. Dotkne se i chovu velbloudů. Poslanci hlasují o 750 návrzích
rozšíření EET
Bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek zřejmě budou moci evidovat tržby podnikatelé s ročním obratem do 600 000 korun místo 200 000 korun, jak navrhovala vláda. Elektronické evidenci tržeb by vůbec neměl podléhat předvánoční prodej sladkovodních ryb vždy od 18. do 24. prosince. Pozměňovací návrhy dnes podpořila Sněmovna v dílčích hlasováních při schvalování vládní novely, která rozšiřuje EET na další obory podnikání.
Nyní poslanci hlasují jednotlivě o souboru asi 750 návrhů občanských demokratů. Týkají se vyřazení oborů ekonomických činnosti podle úřední klasifikace z EET. Toto hlasování bude trvat několik hodin.
„60 minut a máme za sebou 60 hlasování. Zbývá cca 710,“ glosoval na Instagramu poslanec TOP 09 Dominik Feri. „Kolegové z koalice právě odhlasovali, že pod EET bude spadat i chov velbloudů a velbloudovitých. A také pěstování cukrové třtiny,“ dodal.
Zpravodaj k předloze Jan Volný (ANO), který jednotlivé pozměňovací návrhy uvádí, si kvůli předpokládanému mnohahodinovému hlasování přinesl k řečnickému pultu stoličku, aby nemusel stát. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura pak k pultu přistupoval také a informoval poslance, jaké činnosti se pod kódy skrývají. Odmítal, že by šlo o obstrukce, a zdůvodňoval to tím, že veřejnost má vědět, jak kdo hlasoval.
Vymezená doba pro schvalování zákonů skončila ve 14 hodin. Schvalování předlohy bude pokračovalo v pátek.
Dolní komora schválila také úpravu, podle níž budou zařazeny do nejnižší desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty i elektronické knihy a audioknihy. Nyní se na ně vztahuje základní sazba 21 procent.
Drtivou většinu opozičních pozměňovacích návrhů Sněmovna zatím zamítla. ODS neprosadila například zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb jako celku a následně ani konec účtenkové loterie, která EET provází. Lidovec Marian Jurečka (KDU-ČSL) neuspěl s požadavky na zařazení biopotravin, palivového dřeva a stavby bytů do nižších sazeb DPH, ani na zvýšení limitu ročního obratu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty na 1,5 milionu korun nebo dokonce na dva miliony. Nyní činí jeden milion korun.