„Trestá se za administrativní chyby, ne vyhýbání daní.“ Piráti a ODS zpochybnili přínos EET

Rozšíření EET

„Trestá se za administrativní chyby, ne vyhýbání daní.“ Piráti a ODS zpochybnili přínos EETNové
Domov

Karolína Vaverková

Vládě ANO a ČSSD s podporou KSČM se v pátek nepodařilo definitivně odhlasovat novelu k EET, která zavádí povinnost elektronické evidence pro další profese a odvětví. Debata ve třetím čtení zákonodárného procesu začala a skončila tvrdou kritikou opozice, podle níž je EET než na rozšíření zralá na zrušení. Definitivní schválení novely se tak odkládá na příští schůzi poslanců. Ačkoli má vláda ve sněmovně dost hlasů na její prosazení v dolní komoře, 3. a 4. vlna EET patrně narazí v Senátu.

Jako první vystoupil s kritikou EET poslanec Vojtěch Munzar (ODS). Ten dokonce nařkl koalici ANO a ČSSD z toho, že vytvářejí nepřátelské prostředí k podnikání. Kritizoval i způsob kontrol EET. „EET přišla s dalšími kontrolami a s dalšími pokutami. A trestá se jimi bezvýhradně snaha vyhnout se daňovým povinnostem? Nikoliv. Trestá se za chyby zaměstnanců podnikatelů, za administrativní pochybení, nikoliv za snahu vyhnout se svým daňovým povinnostem,“ řekl Munzar poslancům.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík označil EET za vlajkovou loď premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho hnutí, která ale má děravé dno. A zdůraznil, že zatímco pro všechny restaurace a hospody povinnost EET platí, restaurace ve sněmovně evidovat elektronicky nemusí. „Poslanecké restaurace jsou jediné restaurace v téhle zemi, kde to EET nebude. To hezky ilustruje, jakým způsobem se tady přijímají zákony. Že na všechny lidi navalíme nějakou povinnost, akorát sami na sebe ne,“ řekl Ferjenčík.

Vláda zavádí evidenci tržeb s argumenty narovnání podnikatelského prostředí a zabránění daňovým únikům. Ferjenčík podobně jako Munzar ale v pátek  znovu zpochybnil přínos EET k lepšímu výběru daní. Údaje jsou podle Munzara „vycucané z prstu“, podle Ferjenčíka účelově nadhodnocené.

Až bude třetí čtení k EET pokračovat, části opozice se zřejmě nepodaří prosadit zamítnutí předlohy ani zrušení zákona jako celku. Rozpočtový výbor doporučil schválení jen několika z mnoha podaných pozměňovacích návrhů.

Senát může EET vetovat

V Senátu nejsilnější kluby STAN, ODS a KDU-ČSL se pokusí novelu vetovat, až do horní komory dorazí. Deníku Echo24 to řekli předsedové všech tří stran, psali jsme o tom ZDE.

Elektronická evidence tržeb už platí pro obchody a restaurace. Novelou kabinet reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu, který další vlny zavádění evidence tržeb zrušil. Nově by se měla týkat řemeslníků, lékařů či kadeřnic. Části podnikatelů předloha umožní evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek. Norma rovněž posouvá do nejnižší desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty třeba stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Dále čtěte: EET dopadne i na hudební festivaly. Mluví o likvidaci či zdražování

Rovnost podnikání při EET nebude. Na část profesí kontrolní nákupy nedosáhnou

Výjimky nebudou. Pokladna EET musí být i u kapřích kádí