3 Prague Pride 2018

„Obsaď dům sexistickým hovadům.“ Queer komunisti kritizují podobu Prague Pride

, NOVÉ

Témata: , , ,

Letošní festival sexuálních menšin Prague Pride se nevyhnul kritice z řad queer komunity. Skupině, která se představila jako Alt*Pride a profiluje se jako queer komunistická, vadila komerční podoba akce. Různé firmy podle nich chtěly vydělat „duhové peníze“ a „zacházet s genderovou identitou jako se zbožím“. Aktivisté proto během průvodu zablokovali alegorický vůz firmy ExxonMobil.

Skupina Alt*Pride na sebe v průvodu upozornila například transparentem „Ser na nájmy, obsaď dům sexistickým hovadům“, vyzývajícím ke squatterství, nebo „Pryč s kapitalismem. Ať žije plně automatizovaný vesmírný queer komunismus“.

V manifestu, který skupina zaslala redakci, stojí: „Jsme skupina leseb, gayů, bi, trans a queer lidí a přátel. Stavíme se proti homofobii ve společnosti, vadí nám ale komerční forma festivalu Prague Pride a to, že firmy používají LGBT+ témata pro svůj marketing.“

Jednou z firem byla například společnost ExxonMobil, jejíž alegorický vůz na Václavském náměstí skupina zablokovala. „Mocná těžařská korporace ExxonMobil byla historicky jedním z největších popíračů klimatických změn proto, aby zabránila regulacím, které by znamenaly umenšení jejích zisků. Její lobbing přispěl k oddálení toho, aby byl problém globálního oteplování způsobovaného spalováním fosilních paliv přijat politickou reprezentací i veřejností,“ píše skupina.

Kromě toho kritizuje i další vozy firem Amazon, Microsof, IMB a Google. Podle skupiny Alt*Pride si firmy chtějí vydělat peníze způsobem, který zachází s genderovou a sexuální identitou jako se zbožím.

Podle odhadu pořadatelů se do sobotního festivalu Prague Pride zapojilo kolem 40 000 lidí, tedy zhruba o 5000 víc než před rokem. Uvedla to mluvčí festivalu Bohdana Rambousková. Pražská policie odhad počtu účastníků nezveřejnila. Podle jejího mluvčího Jana Daňka se akce odehrála v klidu a bez problémů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Krnáčová v čele. Průvod hrdosti gayů a leseb Prague Pride prošel Prahou

Z nového čísla Kurdové čelí turecké invazi v Sýrii. Oddechový čas skončil

Echo týdne: Kurdistán, Norsko, fotbal ● Svět: Facebook zaléhává na matrace ● Esej: Když Češi pohřbívali boha ● Kauza: Politici nejsou schopni zkrotit… koloběžky ● Recenze: Jako Salieri a Mozart

Proč Češi zaostávají v cizích jazycích Jen 27 procent lidí u nás věří, že se domluví anglicky
Za chajdou schovaná SPECIÁL ARCHITEKTURA
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.