3 Prague Pride 2018

„Obsaď dům sexistickým hovadům.“ Queer komunisti kritizují podobu Prague Pride

, NOVÉ

Témata: , , ,

Letošní festival sexuálních menšin Prague Pride se nevyhnul kritice z řad queer komunity. Skupině, která se představila jako Alt*Pride a profiluje se jako queer komunistická, vadila komerční podoba akce. Různé firmy podle nich chtěly vydělat „duhové peníze“ a „zacházet s genderovou identitou jako se zbožím“. Aktivisté proto během průvodu zablokovali alegorický vůz firmy ExxonMobil.

Skupina Alt*Pride na sebe v průvodu upozornila například transparentem „Ser na nájmy, obsaď dům sexistickým hovadům“, vyzývajícím ke squatterství, nebo „Pryč s kapitalismem. Ať žije plně automatizovaný vesmírný queer komunismus“.

V manifestu, který skupina zaslala redakci, stojí: „Jsme skupina leseb, gayů, bi, trans a queer lidí a přátel. Stavíme se proti homofobii ve společnosti, vadí nám ale komerční forma festivalu Prague Pride a to, že firmy používají LGBT+ témata pro svůj marketing.“

Jednou z firem byla například společnost ExxonMobil, jejíž alegorický vůz na Václavském náměstí skupina zablokovala. „Mocná těžařská korporace ExxonMobil byla historicky jedním z největších popíračů klimatických změn proto, aby zabránila regulacím, které by znamenaly umenšení jejích zisků. Její lobbing přispěl k oddálení toho, aby byl problém globálního oteplování způsobovaného spalováním fosilních paliv přijat politickou reprezentací i veřejností,“ píše skupina.

Kromě toho kritizuje i další vozy firem Amazon, Microsof, IMB a Google. Podle skupiny Alt*Pride si firmy chtějí vydělat peníze způsobem, který zachází s genderovou a sexuální identitou jako se zbožím.

Podle odhadu pořadatelů se do sobotního festivalu Prague Pride zapojilo kolem 40 000 lidí, tedy zhruba o 5000 víc než před rokem. Uvedla to mluvčí festivalu Bohdana Rambousková. Pražská policie odhad počtu účastníků nezveřejnila. Podle jejího mluvčího Jana Daňka se akce odehrála v klidu a bez problémů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Krnáčová v čele. Průvod hrdosti gayů a leseb Prague Pride prošel Prahou

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.