Haftar odmítá příměří v Libyi navrhované Ruskem a Tureckem
válka v Libyi
Polní maršál Chalífa Haftar, který se svými jednotkami samozvané Libyjské národní armády (LNA) ovládá východ Libye, dnes odmítl příměří navrhované Tureckem a Ruskem. Prezidenti těchto zemí ve středu navrhli, aby boje mezi Haftarem a mezinárodně uznávanou vládou premiéra Faíze Sarrádže obě strany ukončily 12. ledna. K mírovému řešení vyzvali i zástupci evropských zemí a institucí Evropské unie, píše AFP.
Haftar v prohlášení uvedl, že stability a znovuzavedení politického systému nelze dosáhnout dříve, než budou "vymýceny teroristické skupiny" a rozpuštěny a odzbrojeny milice, které podle něj ovládají hlavní město Tripolis. V metropoli sídlí Sarrádžův kabinet.
"Děkujeme Rusku za jeho podporu, ale nemůžeme přestat bojovat s terorismem," uvedl v oznámení.
V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky minulý rok v dubnu zahájily ofenzívu na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma o moc soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se ve středu v Istanbulu shodli, že by se zástupci Haftarových a Sarrádžových sil měli sejít k jednání "s cílem ukončit utrpení libyjského lidu".
Zatímco Turecko otevřeně podporuje mezinárodně uznanou vládu a Sarrádžovým silám tento týden začali pomáhat turečtí vojenští odborníci, Rusko podle pozorovatelů patří mezi ty země, které vsadily na Haftara. Ačkoliv to Moskva popírá, podle Turecka po Haftarově boku bojuje 2500 ruských žoldáků. Polní maršál má také podporu Egypta, Jordánska či Spojených arabských emirátů.