1 Koaliční jednání

Kdo bude pražský primátor? Na křesle trvá „nezkušený“ Hřib

NOVÉ

Témata: , , , ,

O krok dál jsou v jednání Piráti, Praha Sobě a koalice TOP 09 a STAN. Strany už mají za sebou programové průniky v dopravě a nyní je čekají témata jako jsou bydlení, školství, územní rozvoj či sociální politika. Zádrhel by mohl nastat v otázce, která strana bude mít právo na primátorské křeslo. Všechny tři subjekty získaly ve volbách shodný počet zastupitelů. Pirát Zdeněk Hřib, který si primátorství nárokuje, vadí oběma stranám.

Lídr kandidátky uskupení Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) Jiří Pospíšil po volbách řekl, že by raději primátorem viděl Bohuslava Svobodu z ODS než Zdeňka Hřiba. Největší obavu měl z jeho nezkušenosti v komunální politice. Totéž zopakoval i ve středu. „Zdeněk Hřib podle nás není úplně vhodný kandidát a my budeme opakovat, že Pospíšil je, díky zkušenosti, lepší. Když ale bude většinová vůle jiná, podřídíme se,“ řekl v rozhovoru pro ČRo Plus Jiří Pospíšil.

K předsedovi TOP 09 se nicméně přidal i Jan Čižinský, který si místo primátora taktéž nárokuje. „Má logiku, že primátorem by měl být ten, kdo dostal nejvíce hlasů ze všech. Primátorem by také měl být ten, kdo má nejvíce zkušeností s pražskou komunální politikou,“ řekl pro Echo24 Jan Čižinský. Poukázal tak na sebe, kdy získal ze všech kandidátů nejvíce preferenčních hlasů a navíc má čtyřleté zkušenosti se starostováním na Praze 7. Stejně dlouho byl od roku 2014 také zastupitelem na magistrátu Prahy.

Čižinský ovšem připouští, že z jeho strany je možný ústupek. „Je pro nás nemyslitelné, aby změna v Praze ztroskotala na osobních ambicích a otázce, kdo zasedne v primátorském křesle,“ řekl Čižinský. Podle něj by se však post primátora neměl řešit do doby, dokud nebude shoda na programu.

Strany si po prvním jednacím kole spolupráci zatím pochvalují. Ve středu probíraly jednotlivé expertní týmy dopravu. Největší pražská dopravní témata jsou osud Libeňského mostu, parkování, metro D a také vlak do Kladna, který by stavěl na letišti. Konkrétní byly strany pouze v otázce Libeňského mostu. „Shodli jsme se na rekonstrukci Libeňského mostu,“ řekl pouze Adam Scheinherr z Prahy Sobě po schůzce.

Sporné body zatím strany nekomentovaly. Ty přijdou na řadu až příští týden, kdy se budou programové neshody řešit. „U dopravy bude dokument složitější, takže nedokážeme slíbit, zda to bude příští týden,“ řekl Pirát Viktor Mahrik. Velké problémy však nevidí ani iniciativa Praha Sobě. „Jednání s Piráty a Spojenými silami pro Prahu bylo velmi konstruktivní. V dopravě nemáme žádné koncepční neshody, dílčí věci budou k jednání. Na dalším jednání garantů dopravních témat už budeme pracovat na programovém prohlášení v oblasti dopravy,“ uvedla strana.

Stran vyjednávání zatím zůstává vítězná ODS, která zvolila Alexandru Udženiju na post předsedkyně klubu. „Dívali jsme se na programové priority ostatních stran a hovořili o jejich průniku. Nějaký tam vidět je a v jednáních budeme pokračovat. Oslovíme znovu všechny zvolené strany a chceme ty otázky probrat,“ řekl bývalý primátor Bohuslav Svoboda.

ODS se tak pokusí znovu oslovit i iniciativu Praha Sobě, která neustále odmítá jakékoliv vyjednávání. „Musíme oslovit i pana Čižinského, je to naše povinnost. Nám dala důvěru největší část voličů a musíme se všemi stranami jednat. Domnívám se, že je to povinností i těch druhých jednat s námi,“ řekl Svoboda. „Naši politiku neurčuje pan Čižinský,“ dodal předseda pražské ODS Tomáš Portlík. ODS chce při vyjednávání hovořit například o dopravě a situaci na trhu s byty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Pražské zastupitele za ODS povede Udženija

Dohodli jsme se na opravě Libeňského mostu, hlásí Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.