Budoucnost udržitelného stavitelství?
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Situace na trhu stavebních materiálů není růžová. Výpadky dodávek, narůstající ceny energií prodlužující se doba dokončení staveb, to jsou největší strašáci stavebního trhu. Veliký boom v posledních měsících proto zažívají prefabrikované kombinované stavby, které zásadně krátí dobu výstavby a tím pádem i dodatečné náklady. Mezi kombinovanými stavbami se nejzřetelněji prosazují stavby s využitím dřeva. Ty jsou mnohdy označovány za budoucnost udržitelného stavitelství.
Konstrukčních technologií, které využívají dřevo, je nespočet. Zřetelně se prosazují například konstrukce na bázi železobetonového skeletu, který je vyplněn speciálně ošetřenými dřevěnými panelovými deskami. Spojují se tak ty nejlepší vlastnosti obou materiálů. Jeden takový inovativní systém vznikl přímo v České republice ve spolupráci Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a největšího českého výrobce dřevostaveb RD Rýmařov. Nese název TiCo a slibuje zásadní zefektivnění celé výstavby a stavění do více pater. Udržitelné kombinované konstrukční systémy v současnosti hýbou celou Evropou. Dřevo jim vévodí hlavně díky své schopnosti pohlcovat velké množství CO2.
Stavět udržitelně chtějí nejen rodiny, ale i developeři a města
Popularita staveb na bázi dřeva v Evropě rok od roku roste. Neprosazují se jen mezi rodinnými domy, ale i mezi domy bytovými či multifunkčními výškovými budovami. V mnoha evropských metropolích se tyto stavby ukázaly jako řešení zvyšující se urbanizace měst i nutnosti dodržovat ekologické závazky. Nedaleko za našimi hranicemi, ve Vídni, se tyčí Hoho Tower, nejvyšší stavba Evropy, která kombinuje železobetonovou konstrukci se dřevem. Kombinované výškové budovy už vyrostly také v Německu, Skandinávii, Nizozemí i Velké Británii.
Bydlet rychle, to je oč tu běží
Zájem o udržitelné stavby stoupá i u nás, a to jak ze stran rodin, ale i developerů či měst. Při výběru bydlení sehrává roli nejen ekologický aspekt bydlení, ale i zmiňovaná rychlost výstavby.
„Tajemstvím rychlé výstavby je prefabrikace, kompletní výroba domů na bázi dřeva ve výrobním závodu. Právě to přináší značné ekonomické, ale i ekologické benefity. Zkrácení doby výstavby na minimum zásadně krátí náklady, ale má také pozitivní vliv na okolní prostředí stavby. Sousedy nevyrušuje nadměrná prašnost a hluk. Šetrnou výstavbou na základě prefabrikovaných komponentů se také zásadně eliminuje narušování půdy na pozemku i okolní zeleně,“ říká Jiří Buchal, ředitel největšího českého výrobce dřevostaveb RD Rýmařov, který dodává rodinné, ale i bytové domy.
Ty prokleté energie
V současné krizi více než kdy jindy sehrává roli také energetická efektivita budov využívajících dřevo.
„Dřevo vyniká výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi, nevytváří tepelné mosty, kterými by mohlo teplo z domů unikat. Zásadně se tak snižují náklady na jejich vytápění, což je v dnešní době klíčový benefit. Dům vytopíte mnohem rychleji než běžné cihlové domy, neboť nevytápíte masivní obvodové zdi, ale prakticky jen obytný prostor,“ dodává Jiří Buchal.
Energetická úspora se dá ještě zvýšit. Moderní udržitelné domy často kombinují tepelná čerpadla s fotovoltaikou. Mají rovněž nainstalované technologie na úsporu vody, jiné například využívají zelených fasád, které produkují kyslík.
Rezidenční development vonící dřevem
Udržitelné stavby začínají vévodit i developerským projektům. Know-how zdravých domů jmenovaného RD Rýmařov se nyní chystá využít i jeho mateřská investiční skupina Progresus. Pod její taktovkou vzniknou rozsáhlé developerské projekty na bázi kombinovaných staveb s využitím dřeva. Má jít o vůbec první projekt, který v takovém množství využije udržitelné domy.
„Všechny projekty spojuje propracované urbanistické řešení. Nechceme, aby v nich vyrostly jen rezidenční stavby a tím to skončilo. Chceme mnohem více. Naše projekty se stanou místem společného komunitního života i zdrojem zeleně. Je pro nás nesmírně důležité, aby citlivě navázaly na stávající zástavbu a projekt díky občanské vybavenosti uvítali i původní obyvatelé dané lokality, “ říká Lukáš Foral, spoluzakladatel investiční skupiny Progresus.
Udržitelné projekty skupiny Progresus vyrostou v Praze a jejím okolí. Jejich součástí budou základní i mateřské školy, parky a sady, venkovní sportoviště, dětská hřiště i komunitní centrum. Dle slov Lukáše Forala se stanou udržitelnými čtvrtěmi pro několik generací.
Projekty cílí na nejvyšší standardy udržitelné výstavby v podobě mezinárodní environmentální certifikace BREEAM. Toto osvědčení je zásadním měřítkem vlivu budov na životní prostředí. Hodnocení se týká úspor energií a vody, vnitřního prostředí budov, nakládání s odpady, udržitelnosti stavebních materiálů a dalších kritérií (například i podmínek pro zaměstnance). V Česku certifikaci BREEAM získala například karlínská budova Butterly nebo The Flow Building, ve které sídlí sama investiční skupina Progresus.
Vypadá to, že se stojíme rovnýma nohama v nové revoluční éře rychlého a udržitelného developmentu. Ekologické benefity developerských projektů na bázi montovaných dřevostaveb si navíc začínají uvědomovat i investoři, kteří jdou v současnosti zelenému investování naproti.