1 Parlament nebyl usnášeníschopný

Maďarská opozice svolala zasedání parlamentu, Orbánův Fidesz jej ignoroval

, NOVÉ

Témata: , , ,

Všichni poslanci vládní strany Fidesz ve čtvrtek chyběli na mimořádném zasedání maďarského parlamentu, které svolala opozice. Na pořadu jednání byla nedávno přijatá novela zákoníku práce, lidově zvaná „otrocký zákon“, a následné protesty. Uvedla to agentura MTI, podle které na zasedání zaznívaly jen k vládě kritické hlasy a vládní strana jednání předem označila za divadlo. Organizátoři protestů oznámili, že v nich budou pokračovat i v letošním roce.

Mimořádné zasedání svolaly opoziční strany, které chtěly nedávno přijatou novelu zákona prohlásit za neplatnou. Šlo o symbolickou snahu, neboť Fidesz má v parlamentu pohodlnou dvoutřetinovou většinu. V nepřítomnosti vládních zákonodárců tak parlament nebyl usnášeníschopný.

Opoziční poslanci na zasedání znovu přednesli požadavky organizátorů série demonstrací, tedy kromě zrušení „otrockého zákona“ i nezávislost justice a správních soudů, přistoupení Maďarska k úřadu evropského veřejného žalobce a nezávislost médií. Zmiňovali též potřebu jednotného postupu opozice v letošních volbách do Evropského parlamentu (EP) a místních zastupitelstev.

Protesty, které začaly loni v prosinci po schválení nepopulární novely zákona, budou podle organizátorů pokračovat i letos, nejbližší velká demonstrace se bude konat tuto sobotu. Maďarská média uvedla, že odborové svazy jednají o možnosti celostátní stávky.

Vláda opozici podle agentury MTI obviňuje, že organizuje protesty „v Sorosově žoldu“ s cílem zajistit „promigrační“ většinu v Evropském parlamentu. Americký finančník maďarského původu George Soros, který je znám svými filantropickými aktivitami, je častým terčem slovních útoků ministrů maďarské vlády.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Proč si maďarský ministr maže zahraniční redaktory na chleba

Orbán prosadil novodobé nevolnictví

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.