1 Parlament nebyl usnášeníschopný

Maďarská opozice svolala zasedání parlamentu, Orbánův Fidesz jej ignoroval

, NOVÉ

Témata: , , ,

Všichni poslanci vládní strany Fidesz ve čtvrtek chyběli na mimořádném zasedání maďarského parlamentu, které svolala opozice. Na pořadu jednání byla nedávno přijatá novela zákoníku práce, lidově zvaná „otrocký zákon“, a následné protesty. Uvedla to agentura MTI, podle které na zasedání zaznívaly jen k vládě kritické hlasy a vládní strana jednání předem označila za divadlo. Organizátoři protestů oznámili, že v nich budou pokračovat i v letošním roce.

Mimořádné zasedání svolaly opoziční strany, které chtěly nedávno přijatou novelu zákona prohlásit za neplatnou. Šlo o symbolickou snahu, neboť Fidesz má v parlamentu pohodlnou dvoutřetinovou většinu. V nepřítomnosti vládních zákonodárců tak parlament nebyl usnášeníschopný.

Opoziční poslanci na zasedání znovu přednesli požadavky organizátorů série demonstrací, tedy kromě zrušení „otrockého zákona“ i nezávislost justice a správních soudů, přistoupení Maďarska k úřadu evropského veřejného žalobce a nezávislost médií. Zmiňovali též potřebu jednotného postupu opozice v letošních volbách do Evropského parlamentu (EP) a místních zastupitelstev.

Protesty, které začaly loni v prosinci po schválení nepopulární novely zákona, budou podle organizátorů pokračovat i letos, nejbližší velká demonstrace se bude konat tuto sobotu. Maďarská média uvedla, že odborové svazy jednají o možnosti celostátní stávky.

Vláda opozici podle agentury MTI obviňuje, že organizuje protesty „v Sorosově žoldu“ s cílem zajistit „promigrační“ většinu v Evropském parlamentu. Americký finančník maďarského původu George Soros, který je znám svými filantropickými aktivitami, je častým terčem slovních útoků ministrů maďarské vlády.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Proč si maďarský ministr maže zahraniční redaktory na chleba

Orbán prosadil novodobé nevolnictví

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.