EU vyzývá Venezuelu k uspořádání svobodných voleb. Protivládní protesty mají už 16 obětí
Venezuelský převrat
Evropská unie vyzvala Venezuelu k uspořádání svobodných voleb. V prohlášení to v noci na čtvrtek uvedla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, která rovněž sdělila, že EU plně podporuje venezuelské Národní shromáždění i jejího předsedu Juana Guaidóa. Guaidó, který vede opozici proti stávajícímu prezidentovi Nicolási Madurovi, se ve středu v Caracasu prohlásil úřadujícím prezidentem. Za hlavu státu Guaidóa uznaly Spojené státy, kterým následně Maduro vypověděl diplomatické vztahy, což ale Washington odmítá akceptovat.
„EU plně podporuje Národní shromáždění jako demokraticky zvolenou instituci, jejíž pravomoci musí být obnoveny a respektovány,“ uvedla Mogheriniová. „Občanská práva, svobody a bezpečnost všech členů Národního shromáždění včetně jeho předsedy Juana Guaidóa musí být dodržována a plně uznávána,“ dodala.
Unie podle Mogheriniové je připravena Venezuele pomoci s obnovou demokracie a právního státu a po Caracasu chce, aby okamžitě zahájil politický proces vedoucí ke svobodným volbám ve shodě s ústavou. Brusel také zdůraznil, že masové demonstrace Venezuelců volajících po demokracii nemohou být ignorovány.
“Mass protest” doesn’t even begin to convey what’s happening in #Venezuelapic.twitter.com/dByJ5D55zR
— Jared C Harris 🇺🇸 (@JaredColeHarris) 24. ledna 2019
Při středečních protivládních protestech ve zemřelo podle Meziamerické komise pro lidská práva (CIDH) nejméně 16 lidí, další desítky byly zraněny, informovala španělská agentura Europa Press. Opoziční deník El Nacional už v noci jmenoval několik konkrétních lidí, kteří byli při protestech zastřeleni bezpečnostními složkami. Celkem podle jeho nočních informací zemřelo nejméně devět lidí. Deník také uvedl, že například ve státě Monagas na severu země skupina radikálů zahalených kapucemi vyvolávala násilnosti a zapalovala auta, podle deníku patřili zřejmě k příznivcům Madura.
Maduro přerušil diplomatické styky s USA
Guaidóa jako úřadujícího prezidenta uznaly Spojené státy s Kanadou a také několik latinskoamerických zemí. Maduro v reakci na postup Washingtonu oznámil, že Venezuela s USA přerušuje diplomatické vztahy a že Spojené státy mají tři dny na stažení svých diplomatů zpět do vlasti.
USA ale na Madurovu výzvu odmítají reagovat. „Spojené státy s Venezuelou udržují diplomatické vztahy a budou v nich pokračovat skrze venezuelskou vládu prozatímního prezidenta Guaidóa, který naše zastoupení vyzval k setrvání ve Venezuele,“ uvedl v prohlášení americký ministr zahraničí Mike Pompeo. „Spojené státy neuznávají Madurův režim jako venezuelskou vládu. Stejně tak Spojené státy odmítají, že by bývalý prezident Nicolás Maduro měl pravomoc ukončit diplomatické vztahy,“ dodal.
Madura se mezitím podle agentury AP zastali ruští zákonodárci, podle kterých se Washington ve Venezuele snaží rozpoutat další barevnou revoluci. Venezuelského autoritářského prezidenta podpořila také Kuba, která je spojencem levicového režimu.