„Podkopáváte ukrajinskou suverenitu,“ řekla britská ministryně v Moskvě
NAPĚTÍ NA UKRAJINĚ
Šéfka britské diplomacie Liz Trussová na začátku své nynější návštěvy Moskvy varovala svého ruského kolegu Sergeje Lavrova, že případný vpád ruských vojáků na Ukrajinu by nezůstal bez odezvy a měl by citelné následky. Ultimáta a výhrůžky Západu ale na Rusko nefungují, reagoval Lavrov. Vztahy mezi Moskvou a Londýnem lze normalizovat pouze prostřednictvím rovnocenného dialogu, řekl Lavrov na setkání s Trussovou podle agentury Ria Novosti. Čtvrteční rozhovor se svou britskou kolegyní ale označil za dialog „němého s hluchým“. Setkáním byl zklamaný.
K Trussové se ve čtvrtek v Moskvě připojí také britský ministr obrany Ben Wallace, zatímco britský premiér Boris Johnson jedná v Bruselu s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance.
„Válka na Ukrajině by byla v zásadě katastrofální pro ruský a ukrajinský lid i pro evropskou bezpečnost,“ uvedla Trussová podle britské stanice BBC. „Nemůžeme ignorovat shromažďování více než 100 000 (ruských) vojáků na ukrajinských hranicích a pokusy o podkopání ukrajinské suverenity a územní celistvosti,“ dodala.
Britští státníci se vydali do Moskvy v době, kdy se západní představitelé snaží ukončit bezpečnostní krizi kolem Ukrajiny. Rusko na svém území u ukrajinských hranic shromáždilo zhruba 100 000 vojáků a další vyslalo do Běloruska na ve čtvrtek zahájené společné cvičení. Rusko tvrdí, že vojáky přesouvá kvůli armádním cvičením, a prohlašuje, že má obavy o vlastní bezpečnost.
Britský ministr obrany Ben Wallace ve čtvrtek ráno v Times radio varoval Rusko, že z agresivního napadení suverénního státu by nikdo neměl prospěch. Británie se podle Wallace jen snaží chránit právo států na výběr spojenců a Rusko se svými postoji vydává špatným směrem.
„Agrese ze strany ruské vlády a pokusy o přeměnu minulosti vážně podkopávají mezinárodní postavení Ruska. Tyto činy mají ve skutečnosti za následek posílení odhodlání NATO a odklon ukrajinského lidu od Ruska,“ řekla Trussová na tiskové konferenci v Moskvě.
Lavrov potvrdil, že Moskva dostala oficiální odpověď Evropské unie na své požadavky. Moskva ukrajinské členství v obranné alianci považuje za ohrožení vlastní bezpečnosti, Západ naopak zdůrazňuje právo každé suverénní země na výběr spojenců.
„Kolektivní reakce Evropské unie na ruské bezpečnostní návrhy by vedla ke ztroskotání rozhovorů,“ varoval Lavrov.
Trussovou prý Lavrov ujistil, že Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Ukrajinu. Po slovech však podle ní ještě musí následovat činy.
Britská diplomacie odpoledne předloží parlamentu novou legislativu o sankcích vůči Rusku, uvedla agentura Reuters.
Analytik BBC James Landale si všímá řeči těla a postavení obou diplomatů během vzájemného setkání. Lavrov je ve funkci už 18 let a za svou kariéru jednal s devíti různými šéfy britské diplomacie. Sebejistě a věcně, čelem ke kamerám, přečetl své předem připravené prohlášení. Trussová naopak podle analytika působila strnule, leží na ní váha první britské návštěvy ministra zahraničí v Moskvě po čtyřech letech. Přesto Lavrova vyzvala k ukončení rétoriky z dob studené války.