Novoroční poselství Merkelové: vyzývá k solidaritě a přiznává chyby

Novoroční poselství Merkelové: vyzývá k solidaritě a přiznává chybyNové
Svět

Bilance německé kancléřky

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzývá Němce k solidaritě a spolupráci, které by překonaly hluboké politické rozdělení, a aby opět všichni táhli za jeden provaz. Ve svém novoročním projevu, který přednese dnes večer, uvádí, že Německo bude příští rok nadále prosazovat řešení globální problémů a celosvětově převezme větší zodpovědnost. O obsahu jejího projevu informovaly agentury AP a Reuters.

Merkelová ve svém projevu uznává, že její vláda letos zklamala mnoho Němců, usiluje však o opětovné spojení země. Dodává také, že koncem října připravila půdu pro „nový začátek“, když oznámila, že nebude usilovat o funkci kancléřky pro páté funkční období.

Významnou část svého projevu Merkelová věnuje obhajobě mnohostranného přístupu ke globálním problémům. Zvládneme výzvy naší doby pouze pokud budeme držet pohromadě a spolupracovat přes hranice s dalšími, uvádí. Německo od 1. ledna začíná dvouletý mandát nestálého člena Rady bezpečnosti OSN.

Německo stále cítí dopad rozhodnutí Merkelové z roku 2015 nechat otevřené hranice pro více než jeden milion uprchlíků, kteří většinou utíkají před válkou na Blízkém východě. Nespokojenost s tímto rozhodnutím podpořila vzestup protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD), která se po loňských volbách dostala poprvé do Spolkového sněmu a rozbila politické prostředí v zemi.

Merkelová se vzdala vedení své strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU), ale chce zůstat kancléřkou do konce funkčního období, tedy roku 2021, což ve svém novoročním projevu potvrdila. Nedělní průzkum ukázal, že většina dotazovaných Němců, kteří vyjádřili svůj názor, podporuje, aby zůstala ve funkci až do konce.

Podle svých slov je Merkelová také odhodlána učinit Evropskou unii silnější a schopnou přijímat rozhodnutí. S Británii pak chce udržovat úzkou spolupráci, navzdory jejímu odchodu z EU.

Čtěte více: Macron s Merkelovou žádají od Ruska propuštění zajatých Ukrajinců

V Nizozemsku a Německu zadrželi pětici podezřelou z plánování atentátu