Klub Senátor 21 dokončil žalobu na Zemana. Mluví o sedmi hrubých porušeních Ústavy

Ústavní žaloba

Klub Senátor 21 dokončil žalobu na Zemana. Mluví o sedmi hrubých porušeních ÚstavyNOVÉ
Senátorský klub SENÁTOR 21 dokončil žalobu na prezidenta pro hrubé porušení Ústavy Foto:

Foto: senat.cz

 

Domov

vt Echo24

Senátoři ze senátorského Klubu pro liberální demokracii – SENÁTOR 21 – dokončili sepsání ústavní žaloby na prezidenta republiky pro hrubé porušení Ústavy. K dané žalobě dosud neexistuje žádná judikatura ani odborné komentáře, a proto žaloba vznikla v úzké spolupráci s několika ústavními právníky, uvádí senátoři v tiskové zprávě.

Žaloba popisuje 7 skutků, které jsou hrubým porušením Ústavy. „Z prvních šesti skutků (body A až F) je každý z nich sám o sobě hrubým porušením v důsledku intenzity konkrétního skutku. Poslední skutek (bod G) pak popisuje 18 skutků, které jsou ve svém součtu, v důsledku trvání jednání, dalším hrubým porušením Ústavy,“ píše klub v tiskové zprávě.

Za podstatnou část žaloby pro odbornou i širokou veřejnost, a veřejnou diskuzi samu, považují senátoři i její odůvodnění. To obsahuje podrobné vysvětlení, jaká ustanovení Ústavy či dalších součástí ústavního pořádku byla popsaným jednáním prezidenta republiky porušena a jakým způsobem.

S textem žaloby byly seznámeny všechny senátorky a senátoři. Po shromáždění a případném zapracování jejich připomínek a podnětů do textu žaloby začnou senátoři z klubu SENÁTOR 21 sbírat podpisy senátorů, kteří se chtějí k žalobě připojit. Pro zařazení žaloby na program schůze Senátu je třeba shromáždit podpisy 27 senátorek a senátorů. Samotný text žaloby je dostupný na adrese www.zalobanaprezidenta.cz.

„Cílem žaloby není sesadit současného prezidenta. Jejím cílem je stanovit mantinely pro výkon prezidentského mandátu. A to nejen prezidenta současného, ale i těch budoucích. Když neučiníme ničeho v reakci na chování současného prezidenta, pak vlastně přiznáváme, že způsob výkonu mandátu tak, jak jej zastává Miloš Zeman, je legitimní a zcela v pořádku. I do budoucna tím prezidentskou funkci můžeme zcela degradovat a postavit ji mimo ústavní pořádky tak, jak je známe,“ uvedl předseda klubu Václav Láska.

„Po roce 1989 jsem se domníval, že Česká republika už bude mít jen prezidenty, na jejichž práci budu moci být hrdý. Zjišťuji však, že kromě prvního z nich, Václava Havla, jsem se hluboce mýlil. Současný prezident se pak staví k výkonu svého mandátu takovým způsobem, že je třeba využít pravomocí Senátu k zastavení další devalvace prezidentské funkce,“ dodal místopředseda klubu Ladislav Kos.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babišových šest změn ve vládě. Nikdo neměnil ministry častěji

Překvapivá tvář v demonstraci za právní stát – expremiér Bohuslav Sobotka