Za prodej Mostecké uhelné mi dluží miliardy, tvrdí odsouzený manažer Koláček

Mostecká uhelná

Za prodej Mostecké uhelné mi dluží miliardy, tvrdí odsouzený manažer KoláčekNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Printscreen z YouTube/ Jan Šenkýř

1
Domov

tk

Bývalý manažer Mostecké uhelné Antonín Koláček tvrdí, že mu bývalí spoluvlastníci společnosti, Vasil Bobela a Petr Pudil, dluží 4,5 miliardy korun. Oba bývalí majitelé mu údajně dluží peníze získané za prodej společnosti miliardářovi a nynějšímu vlastníkovi Pavlu Tykačovi. Stejnou částku Bobela s Pudilem podle Koláčka dluží také sestře jednoho z dalších manažerů Mostecké uhelné, Luboše Měkoty, který v roce 2013 zemřel. Vasil Bobela s Petrem Pudilem pokládají obchod za vyřešený a žádné závazky podle vyjádření svého mediálního zástupce neevidují.

Vasil Bobela si s Petrem Pudilem část peněz za transakci Mostecké uhelné s miliardářem Pavlem Tykačem zasloužili, to Antonín Koláček nevyvrací. „Na druhou stranu si ponechali i peníze, řádově devět miliard korun, které jim nepatřily,“ řekl bývalý vrcholný manažer Mostecké uhelné Koláček v rozhovoru pro server E15.cz.

Bobela a Pudil však podle vyjádření svého mluvčího žádnou pohledávku týkající se transferu nemají a obchod pokládají za vyřešený. „Podíly ve skupině Czech Coal jsme od společností ovládaných Antonínem Koláčkem a Lubošem Měkotou odkoupili před více než deseti lety. Celý obchod považujeme za dávno vypořádaný a neevidujeme k němu žádnou spornou pohledávku, soudní či arbitrážní řízení o úhradu kupní ceny. Nevidíme žádný důvod proč bychom se k celé věci dále vyjadřovali,“ uvedl pro server E15.cz mediální zástupce Bpd partners Vít Kurfürst.

Spor vznikl v roce 2009, kdy Koláček s Měkotou již ve firmě oficiálně nepůsobili kvůli vyšetřování švýcarské policie. Bobela a Pudil jim vyplatili dvě miliardy korun a dodatečně měli údajně dostat ještě celkem 9 miliard za prodej firmy Pavlu Tykačovi. To však Bobela a Pudil popírají. Koláček již v roce 2015 s trestním oznámením kvůli údajnému zadržování peněz neuspěl. Naopak byl v roce 2017 švýcarským nejvyšším soudem odsouzen na čtyři roky vězení. Vasil Bobela a Petr Pudil souzeni nebyli. Další vyšetřovaný Luboš Měkota souzen nebyl, protože v roce 2013 zemřel.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Česko bude v kauze MUS po Švýcarsku žádat náhradu škody

MF se přidalo do řízení proti bývalým šéfům MUS, chce od nich 8,6 miliard korun