Buď s Piráty, nebo s Prahou sobě. Spolupráce s ANO je krizové řešení, říká Pospíšil

VYJEDNÁVÁNÍ O VEDENÍ PRAHY

Buď s Piráty, nebo s Prahou sobě. Spolupráce s ANO je krizové řešení, říká PospíšilROZHOVOR
Předseda pražské TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. Foto: TOP 09 / Veronika Rejmanová
1
Domov
Jakub Fujáček
Sdílet:

Praha nemá ani více než měsíc po volbách nové vedení. Strany volbu primátora a radních odsunuly až do 24. listopadu, kdy se mají noví zastupitelé sejít podruhé. Předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil během čtvrteční ustavující schůze zastupitelstva řekl, že vítězná koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se bude i nadále snažit vytvořit koalici s Piráty a hnutím STAN. Piráti ale mají od počátku k této variantě výhrady a k jednacímu stolu chtějí usednout pouze za podmínky, že po jejich boku bude i sdružení Praha sobě. Pro zástupce Spolu je tato varianta nepřípustná. Pro Spolu se nabízí i nepopulární varianta vlády za podpory hnutí ANO, podle Pospíšila však jde až o „krizové řešení“. „Do konce roku by mělo padnout nějaké rozhodnutí,“ říká Pospíšil v rozhovoru pro Echo24.

Mluvíme spolu v den ustavující schůze nového pražského zastupitelstva. Na volbu primátora a radních ale ještě nedojde. S kým má koalice Spolu v následujících dnech a týdnech domluvené schůzky?

Zatím není domluveno žádné konkrétní jednání. Budeme se pokoušet vytvořit koalici na vládním půdorysu. Vnímám určitý posun v náladě u hnutí STAN. Požádal jsem naši paní předsedkyni, aby lídři pětikoalice jednali jak se STANem, tak s Piráty a aby se nám pokusili pomoct, protože mám pocit, že se na té krajské úrovni prostor vyčerpal. Doufám, že nám centrální lídři pomohou v nějakém posunu, protože předpokládám, že je v zájmu všech, aby byla v Praze demokratická koalice odpovídající výsledkům voleb.

A jak dlouho budete držet tu současnou pozici a budete se snažit domluvit s Piráty, aby do koalice vstoupili? Vypadá to, že se Piráti se Spolu domluvit nechtějí.

Já si myslím, že to ještě udržitelné je. Do konce roku by mělo padnout nějaké rozhodnutí. Je tu i nabídka, kterou já považuji za krizovou, a to nechat se případně na přechodné období podpořit z opozice hnutím ANO, ale nad tím zatím nepřemýšlím. Na druhou stranu všichni vidí, že se opravdu poctivě snažíme domluvit s demokratickými stranami. Pokud na konci bude nějaká forma spolupráce s hnutím ANO, tak je potřeba říci, že to není na odpovědnosti koalice Spolu, ale mohou za to ti, kteří se po volbách spojili a řekli, že buď budou v koalici oba subjekty, Piráti i Praha sobě, což je zvláštní požadavek, nebo ať si vládneme s ANO.

Co by tedy muselo nastat, aby se koalice Spolu nechala podpořit hnutím ANO?

Nevím. Rozhodovalo by o tom vedení koalice Spolu. Myslím si, že je ještě prostor pokusit se o spolupráci demokratických stran. Pouze opakuji, že jestli budeme nakonec dotlačeni do nějaké formy spolupráce s hnutím ANO, tak to není o tom, že bychom se něčemu zpronevěřili, my pracujeme a vyjednáváme. Když ale vidíte to dnešní jednání, tak u každého bodu, který navrhneme, se vede velká a zbytečná debata. Piráti a Praha sobě se staví do šprajcovní opoziční role a nechtějí s námi konstruktivně jednat.

Nebylo by lepší vytvořit co nejdříve koalici s ANO, než třeba půlroční provizorium, kdy bude vládnout stará městská rada pod vedením pirátského primátora Zdeňka Hřiba?

K politice patří trpělivost. Stará rada určitě nebude vládnout půl roku. Myslím si, že do konce roku musí být zvolena nová. Jestli to ale bude 24. listopadu, nebo 12. prosince, to opravdu nevím. Mojí upřímnou snahu deklaruji mimo jiné tím, že jsem včera navštívil paní předsedkyni a požádal jsem ji, aby se do toho lídři vložili. Myslím si, že si Piráti nemohou stěžovat na mimořádně kvalitní zastoupení ve vládě, na to, jaké mají resorty, že se k nim ostatní partneři chovají mimořádně korektně a tak dále. Takže by měli také vnímat, že nesou určitou odpovědnost. Doufám, že si nakonec nezvolí svůj partikulární pohled, zalíbit se svým voličům a odehrát si partituru opozice, ve chvíli, kdy je potřeba vládnout a pokračovat v krocích, které ta koalice započala.

A co když na to vedení pražských Pirátů po intervenci předsedy Ivana Bartoše nakonec přistoupí, ale vstup do koalice jim neschválí jejich krajský výbor?

I za těchto okolností si myslíme, že dohoda s Piráty je cenná. Koalice, která by měla poměr šest, čtyři, jedna, nebo šest, tři, dva (Rada hl. města Prahy má 11 křesel – pozn. red) mi přijde v pořádku. Pan Hřib se před čtyřmi lety téměř okamžitě stal primátorem, a to minulé volby nevyhrál. My jsme tehdy měli stejně mandátů jako on a ustoupili jsme mu. Možná, že to bylo špatně, protože pan primátor má teď pocit, že i když volby opět nevyhrál a Piráti byli třetí, tak si může vydobýt podobně dominantní pozici. Oni opravdu ty volby nevyhráli a nedostali ani 20 procent hlasů, tudíž nemůže mít pocit, že on a jeho spojenci mají mít většinu v městské radě a fakticky řídit Prahu.

Hovoří se i to o tom, že Piráti chtějí po konci českého předsednictví EU odejít z vlády. V tomto ohledu by jejich současný postup v Praze dával smysl, místo v opozici by pro ně mohlo být na nějaký čas výhodnější.

To mě štve. Mají čtyři poslance. My jich máme třináct a také dva ministry a jsme loajální vůči vládě, protože víme, že stabilní vláda je důležitá pro tuto zemi. Piráti hrají své hry a to mě mrzí.

Další možností je, že Piráti věří, že ostych Spolu a především premiéra Petra Fialy vůči ANO bude tak velký, že nakonec Prahu sobě do koalice protlačí. Bylo by pro vás horší řešení přibrat nakonec do té koalice Piráty dohromady s Prahou sobě, nebo se nechat podpořit hnutím ANO?

Já jsem byl ten, kdo říkal, že si dokážu představit vládnout i s Janem Čižinským (Praha sobě). Nedovedu si moc představit tu širokou koalici, ale ve chvíli, kdy Piráti spolupráci odmítli, tak jsem říkal, že tím partnerem by mohl být i pan Čižinský, když Piráti nechtějí. Ale buď jedni, nebo druzí. Základní otázka je, jestli vítěz voleb bude mít šanci ovlivnit rozhodování rady, anebo tam bude mít menšinu a bude v přívěsku. Ve chvíli, kdy tam budou Piráti i Praha sobě a k tomu ještě STAN, tak to znamená, že tam bude to trio, které vládlo doteď a my se staneme pouhým přílepkem. V Praze můžeme vládnout buď s jedněmi, anebo s druhými. Osobně si dovedu představit, že tam nebudou Piráti, ale bude tam Praha sobě a STAN. Tyto úvahy jsou teď ale dost omezené tím, že ti dva se objali a vytvořili Alianci stability.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články