Moskva poslala Britům dotazy ke kauze Skripal. Jaký jste použili protijed, zajímá se
Kauza Skripal
Seznam otázek, na které žádá odpověď od Británie a Francie v souvislosti s případem otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničí. Ptá se například na stav Skripalových i to, jak se podařilo britským odborníkům tak rychle identifikovat nervově paralytickou látku použitou při útoku v jihoanglickém Salisbury.
Británie podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí obdržela čtrnáct otázek, na které Moskva žádá odpověď, Francie deset. Londýna se Moskva ptá například na to, proč neumožnil ruským konzulárním zástupcům kontakt se „dvěma ruskými občany“, kteří přišli v Británii k újmě, jakou jim lékaři poskytli protilátku a jak se k ní dostali, či zda mají britští odborníci kontrolní vzorky, díky nimž byli schopni tak rychle zjistit, jakou nervově paralytickou látkou byli Sergej a Julije Skripalovi otráveni.
Řada otázek, na které chtějí Rusové od Britů znát odpovědi, se týká také zapojení Francie do případu. Moskva žádá například odpověď na to, co má Francie společného s vyšetřováním případu ze Salisbury a jak je do něj přesně zapojená. Podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí kromě Britů nótu s deseti otázkami týkajících se jejich role v případu dostali také Francouzi.
Británie tvrdí, že za útokem na Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva to odmítá. Kvůli kauze Skripal vypověděly téměř tři desítky zemí kolem 150 ruských diplomatů. U většiny států reagovala Moskva recipročně a vypověděla stejný počet pracovníků příslušných ambasád.