1 Krasobruslařka v hidžábu

VIDEO: Na ledě v hidžábu. Závodí historicky první krasobruslařka, organizátoři změnili pravidla

, NOVÉ

Témata: , ,

Vystoupení Zahry Lari, krasobruslařky ze Spojených arabských emirátů, která jako první závodnice na tradiční zimní Univerziádě předvedla svou jízdu v hidžábu, se stalo senzací letošních tzv. světových studentských her. Rozruch vyvolalo především v ruském Krasnojarsku, kde se zimní klání konalo, a mnohými bylo komentováno jako „senzace na ledě“. Vystoupit v tradiční muslimské pokrývce hlavy umožnila závodnici Mezinárodní bruslařská unie (ISU), která pozměnila pravidla pro účast v soutěži, informoval německý Stern. 

Pravidla ISU dosud jako podmínku pro krasobruslaře předepisovala vzdát se jakýchkoliv kusů oděvu a doplňků, jako jsou čelenky a šperky, a to především kvůli riziku poranění sportovců. Právě toto pravidlo ale Zahra Lari odmítla brát na vědomí a připouštěla, že by raději obdržela sankci, než aby si šátek sundala. 

Zástupci svazu se s ní po jejích vyjádřeních následně setkali a výsledkem bylo povolení v hidžábu startovat. Sportovkyně ze Spojených arabských emirátů doufá, že toto rozhodnutí pomůže i ostatním muslimským ženám v zahájení sportovní kariéry. Za cíl si nyní klade shromáždit na Univerziádě dostatek bodů nutných ke kvalifikaci k účasti na zimních olympijských hrách v roce 2022. Letošní zimní univerziáda se konala od druhého do dvanáctého března. Zúčastnilo se jí na tři tisíce univerzitních sportovců z 58 zemí.

Hidžáb od Nike

Jméno krasobruslařky v minulosti vstoupilo do širšího povědomí v souvislosti s americkou firmou Nike, která se rozhodla uvést na trh sportovní hidžáby. Lehký sportovní šátek s názvem Nike Pro Hijab společnost nabízí v několika barevných provedeních. „Jsem zahalená, jsem muslimka, pocházím z pouštní země a dělám zimní sport. Můžu dělat cokoliv,“ vzkázala tehdy Zahra Lari v kampani.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.