VIDEO: Na ledě v hidžábu. Závodí historicky první krasobruslařka, organizátoři změnili pravidla

Krasobruslařka v hidžábu

VIDEO: Na ledě v hidžábu. Závodí historicky první krasobruslařka, organizátoři změnili pravidlaNOVÉ
Svět

mm Echo24

Vystoupení Zahry Lari, krasobruslařky ze Spojených arabských emirátů, která jako první závodnice na tradiční zimní Univerziádě předvedla svou jízdu v hidžábu, se stalo senzací letošních tzv. světových studentských her. Rozruch vyvolalo především v ruském Krasnojarsku, kde se zimní klání konalo, a mnohými bylo komentováno jako „senzace na ledě“. Vystoupit v tradiční muslimské pokrývce hlavy umožnila závodnici Mezinárodní bruslařská unie (ISU), která pozměnila pravidla pro účast v soutěži, informoval německý Stern. 

Pravidla ISU dosud jako podmínku pro krasobruslaře předepisovala vzdát se jakýchkoliv kusů oděvu a doplňků, jako jsou čelenky a šperky, a to především kvůli riziku poranění sportovců. Právě toto pravidlo ale Zahra Lari odmítla brát na vědomí a připouštěla, že by raději obdržela sankci, než aby si šátek sundala. 

Zástupci svazu se s ní po jejích vyjádřeních následně setkali a výsledkem bylo povolení v hidžábu startovat. Sportovkyně ze Spojených arabských emirátů doufá, že toto rozhodnutí pomůže i ostatním muslimským ženám v zahájení sportovní kariéry. Za cíl si nyní klade shromáždit na Univerziádě dostatek bodů nutných ke kvalifikaci k účasti na zimních olympijských hrách v roce 2022. Letošní zimní univerziáda se konala od druhého do dvanáctého března. Zúčastnilo se jí na tři tisíce univerzitních sportovců z 58 zemí.

Hidžáb od Nike

Jméno krasobruslařky v minulosti vstoupilo do širšího povědomí v souvislosti s americkou firmou Nike, která se rozhodla uvést na trh sportovní hidžáby. Lehký sportovní šátek s názvem Nike Pro Hijab společnost nabízí v několika barevných provedeních. „Jsem zahalená, jsem muslimka, pocházím z pouštní země a dělám zimní sport. Můžu dělat cokoliv,“ vzkázala tehdy Zahra Lari v kampani.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.