Slovensko vydalo mezinárodní zatykač na podnikatele a lobbistu Výboha
MEZINÁRODNÍ ZATYKAČ
Soud na Slovensku vydal mezinárodní a evropský zatykač na podnikatele a lobbistu Miroslava Výboha, kterého policie dříve obvinila v jedné z korupčních kauz. S odvoláním na vyjádření soudu o tom dnes informoval zpravodajský portál televize Markíza. Výboha měla v minulosti podle médií v hledáčku rakouská policie v souvislosti s údajnou korupcí při nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu, vyšetřování ale bylo zastaveno.
Výboh je podle listu Denník N obviněn z toho, že před sedmi lety zprostředkoval úplatek pro tehdejšího náměstka ministra financí Petera Pellegriniho v souvislosti s projektem virtuální elektronické pokladny, která umožnila podnikatelům evidovat tržby elektronicky místo používání klasické registrační pokladny.
Proti Výbohovi ve zmíněné kauze podle tisku vypovídal i stíhaný bývalý šéf slovenské Finanční správy František Imrecze. Advokáti Výboha podali proti obvinění svého klienta stížnost, původně navrhovali jeho výslech prostřednictvím videokonference. Pellegrini, který byl v letech 2018 až 2020 premiérem a nyní je předsedou nejpopulárnější strany Hlas-sociální demokracie, korupci popřel.
Slovenská média uvedla, že Výboh se dlouhodobě zdržuje zejména v Monaku. Po jeho obvinění mu slovenské ministerstvo zahraničí přerušilo výkon funkce honorárního konzula Monaka na Slovensku. Výboha za svého přítele v minulosti označil expremiér Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) po porážce v loňských volbách skončila po předchozím dlouholetém vládnutí v opozici. Policie následně v různých kauzách obvinila vícero vysokých představitelů úřadů a jiných institucí z období, kdy byl Směr-SD u moci.
Výboh v souvislosti s podezřeními na úplatkářskou aféru kolem nákupu obrněnců pro českou armádu vypovídal v roce 2014 u soudu v Praze, kde obžalobě z korupce při nákupu rakouských obrněných vozidel pro českou armádu čelil někdejší poradce premiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Podezření, že dojednával provize od rakouské zbrojovky Steyr, tehdy Výboh odmítl. Dalík byl později za podvod při jednáních o nákupu pandurů potrestán pětiletým vězením. Nepomohla mu ani změna výpovědi, ve které připustil, že se na schůzce se zbrojaři jednalo i o penězích. Podle Dalíka částku zmínil právě Výboh.