Než mluvit o sjednocování je důležitější něco činit. Zeman by měl profesory jmenovat, míní Kubera

Než mluvit o sjednocování je důležitější něco činit. Zeman by měl profesory jmenovat, míní KuberaNOVÉ
Zleva: Hradní kancléř Vratislav Mynář, prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Jaroslav Kubera a předseda sněmovny Radek Vondráček Foto:

FOTO: Twitter/Jiří Ovčáček

Domov

NOVOROČNÍ OBĚD

Echo24

Důvody, proč prezident Miloš Zeman znovu odmítl dva docenty Karlovy univerzity jmenovat profesory, jsou podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) relevantní. Nestojí ale za vyvolávání sporu s vysokými školami. S prezidentovým postupem nesouhlasí ani předseda sněmovny Radek Vondráček.

Kubera to řekl novinářům po novoročním obědě se Zemanem, kterého se zúčastnil také předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Ani on se Zemanovým přístupem nesouhlasil, označil ho ale za konzistentní.

„Ty jeho (Zemanovy) důvody byly relevantní, ale na druhou stranu pořád zastávám stanovisko, že nejsou hodné toho, aby se zbytečně vyvolával spor mezi prezidentem a vysokými školami,“ uvedl Kubera. Spíše než mluvit o tom, že společnost by se měla sjednocovat, je podle Kubery vhodnější pro to něco učinit. „A některé věci nejsou tak důležité, aby stály za vyvolání sporu, ale v tom se asi s panem prezidentem neshodnu,“ dodal Kubera.

„Prezident je konzistentní, stojí si za svým, nemůžeme spolu souhlasit ve všem,“ uvedl Vondráček, který před novináře předstoupil se zhruba půlhodinovým zpožděním.

Zeman oznámil své rozhodnutí nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory v pondělí. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Rektor univerzity Tomáš Zima řekl, že škola si za svým jmenovacím řízením i oběma navrženými docenty stojí a že se pravděpodobně znovu obrátí na soud. Záměr podat správní žalobu už avizoval i historik umění a ředitel Národní galerie Fajt.

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety Fajta a fyzika Ošťádala už na jaře 2015. Tehdy své rozhodnutí zdůvodnil údajnými prohřešky kandidátů z minulosti. U Ošťádala mu vadily kontakty s komunistickou Státní bezpečností, u Fajta kritizoval údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k ředitelskému platu.


Čtěte dále: Václav Klaus byl na návštěvě na Hradě. Přátelské setkání, říká Ovčáček

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.