Václavské náměstí demonstrovalo za Slovensko i slušné Česko

Česko-slovenské protesty

Václavské náměstí demonstrovalo za Slovensko i slušné ČeskoAKTUALIZOVÁNO
Demonstrace na Václavském náměstí za Slušné Česko, Slovensko Foto:

Foto: Alena Švejnohová

6
Domov
Echo24
Sdílet:

Stovky lidí se v pátek vpodvečer sešly v horní části pražského Václavského náměstí. Se slovenskými vlajkami a transparenty účastníci demonstrovali za předčasné volby na Slovensku. Demonstrace byla původně svolána proti vládě Roberta Fica, který ve čtvrtek podal demisi. Nyní je tématem vyhlášení předčasných voleb. Zhruba 500 lidí se dnes ze stejného důvodu sešlo i v Brně.

Demonstrace se dnes konaly především v Bratislavě, kde se protestu zúčastnilo podle jeho organizátorů na 65 000 lidí, a dalších slovenských městech. Po Ficově rezignaci sestavuje nový kabinet současná tříčlenná koalice. Podle organizátorů pražského protestu může ale důvěryhodná vláda vzejít pouze z předčasných voleb. „Žádná rošáda nemůže vrátit důvěru občanů,“ řekl v úvodu jeden z organizátorů.

Převážně mladí lidé zaplnili prostor náměstí pod sochou sv. Václava až po stánky v horní části Václavského náměstí. Na demonstraci přišli především Slováci, v davu ale byli i Češi. Demonstranti začali postupně zaplňovat i jízdní pásy na náměstí, policie proto pro dopravu jeho horní část uzavřelo. Neodradil je ani drobný déšť.

V rukou měli vlajky Slovenska i Evropské unie a transparenty s nápisy například „Fico je Mečiar, Babiš je Fico“, „Pravda nikdy nezomre“ nebo „Divadlo prenechajte umelcom“. Na podiu se střídali řečníci s hudebníky, s demonstranty si například zazpíval Miro Žbirka.

Demonstrace na Václavském náměstí za Slušné Česko, Slovensko
Demonstrace na Václavském náměstí za Slušné Česko, Slovensko Foto:

Foto: Alena Švejnohová

Vystoupil také třeba bývalý politik Fedor Gál. Poznamenal, že po roce 1989 si mnozí tehdejší organizátoři protikomunistických protestů mysleli, že „je hotovo“, a do politiky nešli. Především mladé publikum vyzval, aby takovou chybu nikdy neudělali, protože je v politice málo slušných lidí. Další řečníci mluvili i o českých vnitropolitických potížích a poukazovali na výroky prezidenta Miloše Zemana nebo na činy premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO).

Demonstraci, která začala krátce po 17. hodině, organizátoři ukončili po asi hodině a půl minutou ticha za zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky a českou a slovenskou hymnou.

V Brně tvořili většinu demonstrujících slovenští studenti tamních vysokých škol. Od řečnického fóra zazněl mimo jiné názor, že odstoupení slovenského premiéra Fica by nebylo bez občanského tlaku v ulicích možné. Řada lidí měla transparenty s nápisy vyjadřujícími obdobné postoje jako lidé shromáždění v Praze.

Demonstrace se v českých i slovenských městech konaly už minulý týden, lidé odsuzovali Fica a vyzvali ho k odchodu. Demonstranti také požadují nezávislé vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

18:50 V Bratislavě protestovalo až 65 tisíc lidí

Za protivládními protesty vyrazilo do centra slovenské metropole dle odhadů až 65 tisíc demonstrantů. V Banské Bystrici to podle organizátorů byly 4000 lidí, v Březnu 250 až 300, v Martině 4 500, v Piešťanech 500 a v Žiaru nad Hronem asi 600.

18:40 Po hymnách konec

Na závěr protestu na Václavském náměstí zazněly česká i slovenská hymna a akce byla následně ukončena.

18:30 Na Václavském náměstí hovořil Fedor Gál

Sociolog a aktér listopadu 1989 na Slovensku Fedor Gál vyzval lidi na Václavském náměstí, aby mysleli na to, co se aktuálně děje v politice. „Mnozí si po listopadu 1989 mysleli, že je hotovo, a nešli do profesionální politiky. Vy tuhle chybu neudělejte,“ vyzval přítomné. Následně s demonstranty držel minutu ticha za zavražděného Jána Kuciaka a jeho partnerku.

18:20 Petice za odstoupení Babiše má přes 200 tisíc podpisů

„Trochu z hecu jsme si řekli: „Tak oslovíme aspoň milion lidí ne? A po 19 dnech máme 208 tisíc podpisů,“ oznámil demonstrujícím na Václavském náměstí Benjamin Roll ze spolku Milion chvilek pro demokracii. Kritizoval kroky premiéra v demisi Andreje Babiše. „Andrej Babiš asi aktivity všech aktivních občanů bedlivě sleduje, ale my ho sledujeme také,“ prohlásil.

18:15 „Babiš se snaží nepřátelsky převzít GIBS“

Podle spolupořadatele akce Martina Uhlíře si Andrej Babiš počíná jako predátor. Zmínil poslední případ, kdy se Babiš snaží zbavit funkce šéfa GIBS Michala Murína. „Snaží se o nepřátelské převzetí další silové pozice,“ řekl Uhlíř na Václavském náměstí v Praze a dodal, že premiér v demisi je evidentně veden snahou zbavit se trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo.

18:10 „Premiér v demisi nemůže dělat takové kroky“

„Nemusíme nikoho žádat o důvěru, abychom mohli hájit svá práva. Nenecháme si je vzít. Máme všechny trumfy v rukávu,“ prohlásila spoluorganizátorka akce Alena Švejnohová. „Premiér v demisi nemůže dělat žádné závažné kroky. Není to plnohodnotná vláda,“ dodala.

18:00 Vystoupil i písničkář Vladimír Merta

Davu na Václavském náměstí zahrál také písničkář Vladimír Merta

17:50 Bratislava odhaduje víc protestujících než minulý týden

Média odhadují, že do slovenské metropole přišlo svůj nesouhlas s vládním postupem vyjádřit v porovnání s minulým týdnem ještě více lidí. Tehdy se jich v Bratislavě sešlo přes 30 tisíc.

17:45 Na dálku promluvil i David Koller

Přes telefon demonstranty na Václavském náměstí pozdravil i zpěvák David Koller. „Jsem hrozně rád, že se společnost konečně začala stavět na vlastní nohy,“ prohlásil.

17:32 Dav na Václavském náměstí přišel pozdravit i známý slovenský novinář a fotograf Andrej Bán.

Připomněl výrok Roberta Fica, který v minulosti nazval novináře „špinavými protislovenskými prostitutkami“.

17:30 Miro Žbirka: Tak daj mi svoju lásku

Slovenský zpěvák zazpíval na Václavském náměstí refrén písně V slepých uličkách.

17:26 V Praze promluvil Miro Žbirka.

K heslu „Jsem za slušné Slovensko“ se může připojit každý. A připomíná atmosféru demonstrací v roce 1989.

17:20 Před slovenský úřad vlády někdo navezl vlečku hnoje

Před úřad vlády v Bratislavě navezlo auto v rámci protivládních protestů vlečku hnoje. Na autě byl nápis „Když vláda padne, papaláši zůstanou?“.

17:15 Náměstí SNP v Bratislavě je plné

Demonstrace ve slovenských městech začaly. Náměstí Slovenského národního povstání v centru Bratislavy připomíná protesty z minulého týdne, kdy se na protivládních demonstracích sešly desítky tisíc lidí. Shromáždění se konají i v dalších městech na Slovensku, například v Bánské Bystrici nebo v Košicích. Počasí demonstrantům příliš nepřeje, na několika místech poměrně hustě prší. Lidé drží transparenty s nápisy jako Dost bylo Fica!, Kriminálníci, zabili jste demokracii či Ne Ficolandii, ne korupci!

17:10 Stovky lidí na Václaváku

Na Václavském náměstí v Praze se pod sochou svatého Václava sešly stovky lidí. Protestují proti kontroverzním krokům kabinetu v demisi Andreje Babiše, který chce zprostit funkce šéfa GIBS Michala Murína, a vyjadřují nelibost s aktuálním dění na Slovensku.

16:02 Pellegrini začal jednat o nové vládě

Nově pověřený šéf budoucí slovenské vlády Peter Pellegrini se v pátek zúčastnil prvních debat o složení svého kabinetu. Diskuze budou probíhat po celý víkend.

16:00 Češi i Slováci se chystají na demonstrace

Ve více než 30 slovenských městech se shromažďují lidé k pokračování protestů proti současnému vývoji v zemi. Organizátoři ve vládní krizi, vyvolané vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka, požadují nejen výměnu v čele kabinetu a na ministerských postech, ale předčasné volby. Podobné protesty se chystají v Praze, Brně a dalších zahraničních městech. V tuzemsku se jedná o projev nesouhlasu s kroky vlády v demisi Andreje Babiše.

PÁTEK 16. BŘEZNA

České straně se nelíbí, že vláda v demisi Andreje Babiše podniká ve své pozici razantní kroky, jako je například bezprecedentní zproštění služby šéfa inspekce GIBS. „Momentální situaci na Slovensku i v Česku považujeme za mimořádně závažnou, dnes bojujeme spolu za zachování charakteru našich zemí jakožto liberálních demokracií ve spolku vyspělých demokratických států Evropské unie,“ uvedli pořadatelé v prohlášení.

V Bratislavě se podle pořadatelů sešlo 65 tisíc lidí
K novému kolu masivních protestů se sešly ve více než 30 městech v zemi především Slováci. Demonstranti ve vládní krizi, vyvolané vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka, požadovali nejen výměnu v čele kabinetu a na ministerských postech, ale především předčasné volby. Podle odhadů se ve slovenském hlavním městě k projevu nesouhlasu sešlo 65 tisíc lidí. Demonstrovalo se i na dalších místech. Organizátoři protestu v Bánské Bystrici hovoří o 4 tisících účastníků, v Martině mělo být 4 a půl tisíce lidí.

Jak vypadala situace na Slovensku, se můžete podívat zde:

Čtěte také: Studenti výstražně stávkovali na obranu ústavních hodnot

Lidé v Česku demonstrovali na podporu novinářů. Připomněli i Jána Kuciaka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články