Nejsem sadista, hájí „bachař” Kuřátko svou drsnou školní přednášku

Rozhovor s Pavlem Kuřátkem

Nejsem sadista, hájí „bachař” Kuřátko svou drsnou školní přednáškuNOVÉ
Pavel Kuřátko na besedě na střední škole v Semilech Foto:

Foto: Printscreen z Youtube (TVSemily)

1
Domov

Bachař z valdické věznice Pavel Kuřátko se kvůli jeho nedávné besedě k prevenci kriminality mládeže na střední škole v Semilech dočkal smíšených reakcí. Problém vidí v tom, že video z akce, které vyvolalo bouřlivé komentáře na sociálních sítích, bylo sestříhané a vytržené z kontextu. „Těm, kterých se to dotklo, se omlouvám, ale za svými slovy si stojím,“ řekl v rozhovoru pro server Echo24. Podle svých slov na akci neprodával své ego, ale chce, aby se „rodiče nemuseli bát o své děti a děti o svou budoucnost“.

Akci pořádala Integrovaná střední škola v Semilech pro žáky posledního ročníku základní školy a prvního ročníku střední školy. „Dejte ty ruce tak, jak máte mít, sundejte si čepici. Nejste ve chlívě, jste mezi lidma. Vypadá to, že s prvním blbcem jsem se už seznámil,“ reagoval Kuřátko besedě na dotaz studenta, zda jeho pravidlo „vypnout telefony“ platí i na tablet. „Znám spoustu pitomců, kteří mají vymaštěný mozky jen proto, že začali hulit trávu. Problém je v tom, že mají na krku patnáct a více let odnětí svobody,“ řekl Kuřátko v průběhu. Mnozí pod videem kritizovali ostrou besedu kvůli vulgárním výrazům. 

Jaké jste na besedu získal ohlasy?

Ti, co mě znají, tak jsou ohlasy pozitivní, a ti, co se nechají ovlivnit sestříhaným materiálem, tak samozřejmě ty ohlasy moc pozitivní nejsou. Já jsem řekl, že těm, kterých se to dotklo, se omlouvám, ale za svými slovy si stojím. Setkávám se dost často při návštěvách odsouzených s matkami těch, kteří jsou tady ve výkonu trestu. Jsou to mladí kluci, kteří jsou tu kolikrát právě kvůli tomu, že šli na rovinu drogových závislostí a z toho páchající trestnou činnost. V těch očích vidíte probrečené noci, výčitky a prosby k Bohu, kde udělaly chybu. Ale my už to tady nenapravíme. Ale pozůstalí po těch trestných činech, které spáchali, tam je smutek ještě větší, navíc rány v srdci.

Proč jste se chtěl besedy zúčastnit?

Celé to dělám ne proto, abych se někde prezentoval, ukazoval nebo prodával své ego, ale protože, a to myslím zcela vážně, bych byl rád, aby se rodiče nemuseli bát o své děti a děti aby se nemuseli bát o svoji budoucnost. Stále mluví o dětech, to je takový fenomén. Nejsou to žádní prváčci, druháčci, kde jim jakýsi brutál nadává nebo komentuje hrubými výrazy, vůbec ne. To jsou trestněprávně odpovědní lidé, kterým je v drtivé většině více než patnáct let. To je ten problém, kdy oni ztrácí, když na tuto rovinu přijdou, svoji svobodu. Věřte, že nejcennější, co člověk v životě má, není zdraví, i když samozřejmě taky, ale svoboda. Když o tu svobodu přijdou a zkazí si život tím, že jsou závislí, že přijdou do vězení, tak přichází o nejkrásnější roky, které mohli žít. To je přesně to, proč jsem se do toho pustil a to jenom na základě toho, že mě požádal pan doktor Jarošík coby preventista, jestli bych nepředal několik zkušeností.

Nic z toho, co jste na besedě řekl, vám nepřišlo nevhodné?

Když vás někdo začne vyrušovat při vašem výkladu, tak samozřejmě je napomínán. Já to dělám. Možná trochu nevybíravým způsobem, ale udělám to. Každopádně nejsem žádný sadista, který by chtěl děti mlátit holí. Byl to parafrázovaný citát z bible. Kdybych přišel domů a stěžoval si na to, že ve škole dělám neplechu, a dostal od učitele a ještě si na něj stěžoval, že by o mě táta přerazil hůl, tak to ve své podstatě charakterizuje to, že špatný otec ten, který o hřbet svého syna hůl nepřerazí pro dobro jeho. Kontinuita výkladu je naprosto jasná, ale jak vám to někdo ustřihne v půlce věty, tak z toho vzejde to, co z toho vzešlo.

Lidé, kterým neprošlo rukama tolik bolesti a utrpení jako mně, za ty roky co tu práci dělám, to nemohou ani pochopit. A přesně proto, že se k nám do vězení dostávají čím dál mladší a čím dál agresivnější typy, tak o to to je horší. Podívejte se, jak žáci šikanují svoji učitelku. Co opilých a nafetovaných řidičů jezdí po našich silnicích. Vybržďování, agrese. Jestliže dostane někdo přes prsty jenom proto, že se neumí chovat a protože ho to rodiče nenaučili, tak se nedá nic dělat, ale já už prostě jiný nebudu. Není to fráze, ale fakt, kterého se držím celý život. Ti, kteří potřebují pomoct, vždycky jsem ji pomohl a pomůžu, ale darebákům neustoupím ani o krok.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „S prvním blbcem už jsem se seznámil.“ Vulgární bachař přednáší pro děti