Boje o Tripolis. Haftarovy jednotky sestřelily vládní letoun, možná s portugalským pilotem

Boje v Libyi

Boje o Tripolis. Haftarovy jednotky sestřelily vládní letoun, možná s portugalským pilotemNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Jednotky východolibyjského vůdce maršála Chalífy Haftara jižně od Tripolisu sestřelily bojový letoun tamní mezinárodně uznávané vlády. Podle tiskových agentur to uvedla Haftarova Libyjská národní armáda (LNA) a svědci události. Na videu zveřejněném na sociálních sítích údajný pilot tvrdí, že je Portugalec. Portugalská vláda to nepotvrdila a uvedla, že nejde o člena portugalské armády.

Tiskový odbor LNA nejdříve zveřejnil fotografie, na kterých je zkrvavená tvář údajného pilota, zatímco jej ošetřují zdravotníci. Obyvatelé města Gharján ležícího asi 80 kilometrů jižně od Tripolisu agentuře Reuters řekli, že při přeletu letadla nad jejich hlavami se ozvala střelba protivzdušné obrany a následně bylo slyšet explozi. Vláda Fáize Sarrádže v Tripolisu, která má podporu OSN, ihned událost nekomentovala.

Následně Reuters a agentura AP informovaly o videu od LNA, na němž se muž označovaný za pilota sestřeleného letadla identifikuje jako 29letý Portugalec. „Řekli mi, abych ničil silnice a mosty,“ uvádí v angličtině s tím, že jej platí soukromá společnost. Portugalské ministerstvo obrany nebylo po výzvě Reuters schopné muže ihned identifikovat. „Zatím můžeme říct jen to, že nejde o portugalského vojáka,“ uvedla mluvčí.

Jednotky maršála Haftara, který společně s konkurenční vládou kontroluje východ Libye, zahájily tažení na Tripolis 4. dubna. Jejich postup ale na jižním okraji metropole zastavily jednotky věrné Sarrádžově vládě. Haftar v pondělním prohlášení vyzval své vojáky, aby ofenzivu vystupňovaly. OSN přitom předtím volala po týdenním klidu zbraní zároveň se začátkem muslimského postního měsíce ramadán.

Podle Světové zdravotnické organizace už v bojích o Tripolis zahynulo nejméně 432 lidí a více než 2000 bylo zraněno. Eskalace ze strany LNA ještě zhoršila dlouhodobou nestabilitu v Libyi, která nemá stabilní vládu od svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011. Podle agentury AP nyní hrozí vypuknutí občanské války jako před osmi lety.

Haftarovi podle OSN straní a dodávají zbraně Spojené arabské emiráty a Egypt. Obě země chtějí z generála učinit garanta stability a boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Jeho kritici v něm ale vidí jen dalšího autokrata po vzoru Kaddáfího. Šéf vlády v Tripolisu Sarrádž tento týden hledá podporu u evropských lídrů. Dnes dopoledne jej přijal italský premiér Giuseppe Conte, večer se v Berlíně setká s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ve středu bude jednat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Čtěte také: „Moje dvě lásky odešly v plamenech,“ říká zdrcená Izraelka, jíž kvůli válce umřeli už dva muži

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články