1 Změna pohlaví Chilanky

VIDEO: Chilan si prosadil změnu pohlaví. Může nastoupit do lycea pro mladé dívky

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Osmnáctiletá Arlén Aliagaová byla přijata do dívčího lycea v Santiagu de Chile. Jak napsala agentura AFP, má za sebou dlouhý boj. Je zřejmě první transgenderová osoba v Chile, které se něco podobného podařilo. Předtím chodila do chlapeckého lycea.

V Chile od loňského listopadu platí zákon, který umožňuje změnu jména a pohlaví lidem od 14 let věku. Dospělí mohou o změnu žádat sami, lidé ve věku od 14 do 18 let k tomu potřebují zákonného zástupce.

Aliagaová ještě jako chlapec na chlapecké škole měla podporu spolužáků i rodičů, avšak narážela na nesouhlas učitelů. Dělali jí problémy kvůli oblékání i líčení.

Do školy, do níž v minulosti chodila bývalá prezidentka Michelle Bacheletová, ji tento týden po prázdninách doprovodila matka Paola Mugaová. Lyceum ji původně přijmout nechtělo s tím, že nemá místo. Ustoupilo ale po kampani, kterou spustily sdělovací prostředky a zástupci komunity LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů).

Arlén na sobě měla při vstupu do lycea školní uniformu, tedy sukni a světlou košili s vázankou. „Je to historický den. Možná jsem první, ale myslím, že existují i jiní, kteří to zkoušeli a nemohli to udělat. Teď je jasné, že mohou,“ sdělila dívka novinářům.

„Jsem klidná a šťastná. Jsem přesvědčená, že to bude bezpečné místo pro mou dceru a že zde budou respektovat její práva,“ sdělila paní Mugaová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Transgenderové atletky vyhrály první a druhé místo ve sprintu. Nefér, říkají kritici

Školy v Bavorsku uvažují o zavedení záchodků pro třetí pohlaví

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.