Výkon transgenderých sportovkyň

Transgenderové atletky vyhrály první a druhé místo ve sprintu. Nefér, říkají kriticiNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Americké transgenderové středoškolačky Terry Millerová a Andraya Yearwoodová obsadily první a druhé místo v běžeckém závodě v Connecticutu, kterého se zúčastnily v rámci ženské kategorie. Podle kritiků je jejich úspěch ale zároveň důkazem, že sportovní výkony transgenderových atletek nejsou vybojovány férově, informují média jako Fox News či Daily Mail.

Transgenderové sportovkyně – obě ve věku 17 let – závodí v podobných soutěžích pravidelně a nedávno uskutečněný šampionát středoškolských atletů v americkém Connecticutu nebyl výjimkou. První místo ve sprintu na 55 metrů obsadila Terry Millerová, a to s časem 6,95 vteřin. Na druhé příčce skončila Andraya Yearwoodová s časem 7,01 vteřin.

V případě těchto konkrétních atletek nejde o zdaleka jediný sportovní úspěch. Obě sportovkyně ovládly i loňský sprint na 100 metrů, Millerová navíc vyhrála také běh na 300 metrů.

Úspěch transgenderových dívek ovšem opět rozohnilo debatu, zda by měly závodit v regulérních ženských kategoriích. Řada kritiků nepovažuje jejich výkon za férový, což podle serverů dali během závodu někteří diváci na tribuně hlasitě najevo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.