Transsexuální sportovkyně jsou podvod, napsala Navrátilová. Vyhodili ji za to z LGBT spolku

Navrátilová pod palbou kritiky

Transsexuální sportovkyně jsou podvod, napsala Navrátilová. Vyhodili ji za to z LGBT spolkuNOVÉ
Martina Navrátilová Foto:

FOTO: Shutterstock

Domov

vt Echo24

Bývalou světovou tenisovou jedničku Martinu Navrátilovou vyloučili ze spolku, který podporoval LGBT sportovce. Působila tam v roli ambasadorky a členky poradního sboru. Stalo se tak poté, co se pustila do transsexuálních sportovkyň a označila je za podvod. Tvrdou kritiku si Navrátilová vysloužila i od jiných organizací, které komentují její názor jako „pohoršující a transfobní“, píše britský server The Guardian.

Vítězka 18 grandslamů ve dvouhře se v nedělním blogovém příspěvku na britském The Times věnovala problematice transsexuálních atletek. Podle jejího názoru nejde o férový přístup ke sportu. „Muž se rozhodne stát ženou a začne užívat hormony, pokud to daná sportovní organizace požaduje. A pak vyhraje všechny soutěže a možná si i vydělá hromadu peněz. A pak třeba změní názor, protože chce děti,“ nešetřila kritikou světoznámá tenistka. 

Dodala, že ráda podpoří transsexuální ženu v jakékoliv formě, zároveň však přiznala, že by proti takovým sportovkyním hrát nechtěla. „Nebylo by to fér,“ napsala na The Times. Transsexuální sportovkyně musí udržovat hladinu testosteronu pod určitý limit, aby mohly závodit, to ale podle Navrátilové nestačí. Argumentuje, že co do kvality svalů a kostí mají muži výhodu, která je daná od dětství. 

Ačkoliv Navrátilová patří mezi velké zastánce gayů a lesbiček, transsexuální komunitu pobouřila již v prosinci na Twitteru, kde se obula právě do transsexuálních sportovkyň. „Nemůžete se jen tak prohlásit za ženu a hned rovnou soutěžit se ženami. Musí existovat jisté standardy – a to, že má někdo penis, ale soutěží se ženami, těmto standardům neodpovídá,“ napsala na sociální síť Navrátilová.

Řada organizací označila slova legendární tenistky za „pohoršující, znepokojivá a transfobní.“ Na sociálních sítích ji zastánci transsexuálních komunit obvinili z toho, že nerozumí, jakým způsobem fungují hormony, a že podobnými výroky akorát posiluje mýty okolo transsexuálních sportovkyň.

Aktuálně svět sportu horlivě debatuje nad výkonem osmadvacetileté jihoafrické atletky Caster Semenyaové, která se identifikuje jako žena, ale má mužské i ženské pohlavní orgány. Některé studie uvádí, že na základě testování tělo Jihoafričanky obsahuje třikrát větší hladinu testosteronu, než je u žen běžné, tudíž by měla být klasifikovaná jako muž.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Spor o udělování občanství. Ombudsmanka si stěžuje na postup ministerstva

Hvězdné války na olympiádě? Francie uznala šerm světelnými meči jako sport