Hvězdné války na olympiádě? Francie uznala šerm světelnými meči jako sport

Star Wars sportem

Hvězdné války na olympiádě? Francie uznala šerm světelnými meči jako sportNOVÉ
Svět

jhr Echo24

Fanoušci značky Star Wars budou mít od nynějška příležitost prožít si sami jeden z nejvýznačnějších momentů filmové historie – souboje se světelnými meči. Tedy alespoň ve Francii, jelikož právě místní šermířská federace oficiálně uznala zápolení s proslulými zbraněmi z předaleké galaxie za oficiální sport. Povýšila ho tím v podstatě na úroveň sportovního šermu a jemu podobných, disciplín, jichž se sportovci běžně účastní na olympijských hrách. 

Ikonické světelné meče pochopitelně vystřídají plastové repliky s barevným podsvícením, případně zvukovými efekty, jinak se však bude jednat o sport jako každý jiný. Ve Francii vzniknou specializovaná družstva s vlastními instruktory, reálnými verzemi mistrů Jedi. Šermířská federace se dokonce vidí jako jakýsi bojovník s temnou stranou síly, od novinky si slibuje především to, že děti a mladé lidi povede k aktivnějšímu, méně sedavému způsobu života.

„Se všemi těmi mladými lidmi jde dnes skutečně o záležitost veřejného zdraví,“ řekl agentuře AP Serge Aubailly, generální tajemník francouzské šermířské federace. „Nesportují, jen posilují své palce. Je stále těžší přesvědčit je, aby začali se sportem, který nemá nic společného s jejich gaučem a posilováním palců. Proto se snažíme vytvořit pouto mezi naší disciplínou a moderními technologiemi tak, aby účast v takovém sportu působila přirozeně,“ dodal v narážce na oblibu videoher u mladších generací. 

Technologický server The Verge upozorňuje, že k uznání duelů se světelnými meči coby regulérní olympijské disciplíny vede ještě dlouhá cesta, podle něj se však jedná o vhodný způsob uvedení zájemců do světa šermu, třebaže se jejich počty počítají spíše na stovky, a nikoliv vyšší tisíce. 

Kupříkladu na jednu z posledních akcí pořádnou poblíž Paříže se v únoru letošního roku vydalo 34 účastníků. Řada příznivců přijela v kostýmu některé z populárních postav univerza Star Wars, ať už šlo o Obi-Wana Kenobiho, mistra Yodu či Dartha Vadera. Organizátoři museli přijít s pravidly, která si sice základ berou z původního šermu, současně jej však doplňují o to, co dělá Hvězdné války Hvězdnými válkami. „Chtěli jsme, aby to bylo bezpečné, aby byl přítomen rozhodčí a především, chtěli jsme vytvořit něco vizuálně výrazného, protože to je to, co lidé očekávají,“ přibližuje jeden z pořadatelů Michel Ortiz.

I proto se duely se svítícími čepelemi odehrávají v šeru, i proto musí špička meče vždy dosáhnout za protivníka dříve, než je možné ho zasáhnout. Má to soutěžící vést k rozmáchlejším úderům jako ve filmech a omezit rychlé, snadno zneužitelné bodnutí podobné těm z sportovního šermu. Mimoto jsou regule nicméně víceméně klasické. Hráčům se za zásahy do odlišných částí oponentova těla různě přidělují body a na konci zápasu vítězí ten s vyšším bodovým ziskem. 

Značka Star Wars poutá značnou pozornost už desítky let, první snímek ve stále běžící filmové sérii se v kinech objevil už v roce 1977. Kromě toho na trhu existují seriály, videohry, všemožné předměty i hračky s tématikou Hvězdných válek. Populární je také fenomén cosplay, kdy se nadšenci po celém snaží co nejvěrněji, nebo naopak co nejoriginálněji zpodobnit danou postavu. Někteří se zase pokoušejí sestrojit co nejdůmyslnější nápodobu světelného meče. 

Čtěte také: Čínská „Hvězda smrti“? Speciální satelit má odhalit nepřátelské ponorky i ve velké hloubce