Spoluzakladatel Československa Wilson obviněn z rasismu
ECHOPRIME
Současné kácení soch a všeobecný ikonoklasmus za Atlantikem se dotýká i České republiky. Nejen že na pražském Žižkově byla posprejována socha Winstona Churchilla, ale v nemilost upadl i další světový státník s pomníkem v Praze. Řeč je o americkém prezidentu Woodrowu Wilsonovi, jehož jméno nese pražské hlavní nádraží a jehož socha (opět) stojí v parku před ním.
Je u nás vzpomínán především jako člověk, jenž zásadně přispěl ke vzniku Československa. Jenže ve Spojených státech byl označen za nenapravitelného rasistu. Tlaku na vymazání Wilsona podlehla nakonec i Princetonská univerzita, kterou v letech 1902 až 1910 jako rektor vedl. Přejmenovala proto Školu veřejných a mezinárodních věcí (předtím Škola Woodrowa Wilsona, nyní Princetonská škola) a jednu z rezidenčních kolejí.
Je pravda, že Wilson byl rasista, a to i pokud přihlédneme k jeho době. Částečně za to mohla jeho výchova. Narodil se v roce 1856 ve Virginii do rodiny presbyteriánského pastora Josepha a jeho manželky Jessie, většinu dětství však prožil v Georgii. Jeho rodina využívala otroky, a když vypukla americká občanská válka, Wilsonovi byli nadšenými podporovateli Konfederace.
Příkladů Wilsonova rasismu je mnoho. V době, kdy vedl Princeton, zařídil, aby nebyl přijat jediný černoch, přestože ostatní elitní školy je již přijímaly. Segregoval americkou státní správu, během jeho období v úřadě bylo zavedeno přikládání fotografií k přihláškám o práci ve vládě, aby se zabránilo zaměstnávání Afroameričanů. Poprvé nechal v Bílém domě promítat film. Tím bylo Zrození národa, významný snímek z hlediska filmové techniky, zároveň ale propaganda Kukluxklanu.
Američtí konzervativci však začali Wilsona nenávidět již dlouho předtím, než se ocitl v hledáčku dnešních aktivistů. Kromě jeho rasismu mu vyčítají jeho diktátorské tendence.