1 Štětina a StB

Štětina přiznal podpis StB. Odmítá ale, že by spolupracoval

NOVÉ

Témata: , ,

Na Twitteru se před několika dny objevil snímek s textem, kde se současný europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina zavazuje ke spolupráci s StB. Štětina pravost nepopřel, ale odmítá, že by byl spolupracovníkem StB s krycím názvem Plavec. Tvrdí, že tehdy StB lhal, a tak zachránil otce a další lidi. Ke spolupráci se nikdy nezavázal.

„Napsal jsem z vlastní iniciativy na kus papíru, aniž by mne k tomu StB jakkoliv nutila, zápis znění: „Jako čsl. státní příslušník z vlastních pohnutek se zavazuji spolupracovat s orgány StB proti nepřátelům naší vlasti v zahraničí,“ uvedl už v roce 2010 pro Deník Referendum.  Dodal, že tím skončil 10hodinový výslech, když ho v dubnu 1977 zatkli za činnost v KPSP (Konspirativní překladatelské skupině Praha). 

„Trik s nabídkou spolupráce zachránil řadu lidí včetně mého otce. Někteří byli sice předvedeni k výslechu, ale nic jim StB nemohla prokázat. Nikdy jsem s StB ani s její kontrarozvědkou nespolupracoval a jsem na to pyšný. Nebylo to lehké odmítnout, ale odmítl jsem,“ řekl nyní pro Blesk.

V životopise, který zveřejnil na svém webu, píše, že výslech byl v květnu. „Znovu jsem oznámil, že s nimi spolupracovat nebudu, a navrhl jsem jim, že budu spolupracovat s jejich kontrarozvědkou a pomáhat rozkrýt otcovu síť v zahraničí, především v Portugalsku. Zabralo to. V tomto okamžiku výslech skončil,“ uvedl.

Skutečně ho podle jeho slov za čas kontaktovali jiní vyšetřovatelé a uvedli, že jsou z kontrašpionáže. „Ptali se, zda jsem splnil domácí úkol a jakou že jsem to zprávu napsal. Odevzdal jsem jim materiál z oblasti Karakoramu, kterou jsem vypracoval s neobyčejnou pečlivostí. Byla to zpráva plná nesmyslů, nicméně měla dokonalou štábní kulturu. Byli trochu zklamaní, že se netýká Portugalska či evropských odesilatelů či odběratelů zpráv. Vyslýchali mne asi dvě hodiny a pak mi předložili k podpisu formulář vázacího aktu. Vázací akt jsem odmítl podepsat , s poukazem na to, že jsem si spolupráci rozmyslel,“ napsal Štětina.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Poté mu podle jeho slov StB dala na deset let pokoj. „Sebrali mne ještě dvakrát. Poprvé v roce 1987 a pak v roce 1989 v létě, když jsme se vrátili s filmařským týmem z Magadanské oblasti v SSSR, kde jsme natáčeli dokumenty o stalinském Gulagu na Kolymě,“ stojí v životopise.

Blesk připomíná, že Štětina o Vánocích reagoval na tweet, zda je agentem Plavcem. Uvedl, že byl veden jako prověřovaná osoba, a od roku 1984 jako nepřátelská osoba, nikoli agent.

Čtěte také: „Devastující signál,“ říká šéf policejních odborů o zóně pro ženy v Berlíně

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl".

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.