Štětina přiznal podpis StB. Odmítá ale, že by spolupracoval

Štětina a StB

Štětina přiznal podpis StB. Odmítá ale, že by spolupracovalNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Na Twitteru se před několika dny objevil snímek s textem, kde se současný europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina zavazuje ke spolupráci s StB. Štětina pravost nepopřel, ale odmítá, že by byl spolupracovníkem StB s krycím názvem Plavec. Tvrdí, že tehdy StB lhal, a tak zachránil otce a další lidi. Ke spolupráci se nikdy nezavázal.

„Napsal jsem z vlastní iniciativy na kus papíru, aniž by mne k tomu StB jakkoliv nutila, zápis znění: „Jako čsl. státní příslušník z vlastních pohnutek se zavazuji spolupracovat s orgány StB proti nepřátelům naší vlasti v zahraničí,“ uvedl už v roce 2010 pro Deník Referendum.  Dodal, že tím skončil 10hodinový výslech, když ho v dubnu 1977 zatkli za činnost v KPSP (Konspirativní překladatelské skupině Praha). 

„Trik s nabídkou spolupráce zachránil řadu lidí včetně mého otce. Někteří byli sice předvedeni k výslechu, ale nic jim StB nemohla prokázat. Nikdy jsem s StB ani s její kontrarozvědkou nespolupracoval a jsem na to pyšný. Nebylo to lehké odmítnout, ale odmítl jsem,“ řekl nyní pro Blesk.

V životopise, který zveřejnil na svém webu, píše, že výslech byl v květnu. „Znovu jsem oznámil, že s nimi spolupracovat nebudu, a navrhl jsem jim, že budu spolupracovat s jejich kontrarozvědkou a pomáhat rozkrýt otcovu síť v zahraničí, především v Portugalsku. Zabralo to. V tomto okamžiku výslech skončil,“ uvedl.

Skutečně ho podle jeho slov za čas kontaktovali jiní vyšetřovatelé a uvedli, že jsou z kontrašpionáže. „Ptali se, zda jsem splnil domácí úkol a jakou že jsem to zprávu napsal. Odevzdal jsem jim materiál z oblasti Karakoramu, kterou jsem vypracoval s neobyčejnou pečlivostí. Byla to zpráva plná nesmyslů, nicméně měla dokonalou štábní kulturu. Byli trochu zklamaní, že se netýká Portugalska či evropských odesilatelů či odběratelů zpráv. Vyslýchali mne asi dvě hodiny a pak mi předložili k podpisu formulář vázacího aktu. Vázací akt jsem odmítl podepsat , s poukazem na to, že jsem si spolupráci rozmyslel,“ napsal Štětina.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Poté mu podle jeho slov StB dala na deset let pokoj. „Sebrali mne ještě dvakrát. Poprvé v roce 1987 a pak v roce 1989 v létě, když jsme se vrátili s filmařským týmem z Magadanské oblasti v SSSR, kde jsme natáčeli dokumenty o stalinském Gulagu na Kolymě,“ stojí v životopise.

Blesk připomíná, že Štětina o Vánocích reagoval na tweet, zda je agentem Plavcem. Uvedl, že byl veden jako prověřovaná osoba, a od roku 1984 jako nepřátelská osoba, nikoli agent.

Čtěte také: „Devastující signál,“ říká šéf policejních odborů o zóně pro ženy v Berlíně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články