Miliardář Valenta dá svůj majetek do svěřenského fondu

Miliardář Valenta dá svůj majetek do svěřenského fonduNOVÉ
Ivo Valenta Foto:

FOTO: web synot.cz

Domov

VYPOŘÁDÁNÍ S MAJETKEM

zd Echo24

Nejpozději začátkem příštího roku převede senátor Ivo Valenta svůj veškerý majetek do svěřenského fondu. Jako důvody udává snahu vypořádat se s rodinným dědictvím i to, že jeho hlavním zájmem je politika. Ivo Valenta to řekl serveru iRozhlas.cz.

Ivo Valenta je senátorem od roku 2014, kdy byl zvolen za Stranu soukromníků. Do jeho majetku patří mimo jiné loterijní společnost Synot Tip či většinový podíl v mediální společnosti Our Media, do níž patří Praha TV, Parlamentní Listy či slovenský deník Pravda.

Hlavním důvodem je podle Valenty snaha vypořádat se s rodinným dědictvím. „Když má člověk rozsáhlý majetek na různých místech a v různém seskupení, tak v mých letech musí uvažovat, že bude nějaké dědictví. Hlavní důvod je udělat ústavu v tom, jak bude firma za deset, za dvacet, za třicet let,“ řekl serveru iRozhlas.

Podle svých slov se na to připravuje už rok a v této souvislosti je pro něj politika až na druhém místě. Především mu záleží na tom, aby firma „běžela dál“. Po dohodě s bratrem bude na firmu dohlížet rodinná rada, řekl Valenta. Zároveň dodává, že je pro něj politika oblastí, které se chce nadále věnovat. „Jak jsem se sem (na Slovácko) před dvěma roky přestěhoval, tak mě ten region znova vtáhl dovnitř. Baví mě to a chtěl bych tomu pomoct,“ řekl pro iRozhlas senátor Ivo Valenta.

Valenta také popřel mediální domněnky, že plánuje prodat svůj podíl ve společnosti Our Media. Nadále tak platí, že je vlastníkem 70 procent, zbylých 30 procent ve firmě patří Michalu Voráčkovi.

Valenta patří k nejmovitějším zákonodárcům. V roce 2016 si podle majetkového přiznání člena horní komory přivydělal zhruba 2,55 miliardy korun, a to zejména prodejem cenných papírů.

Společnost Synot Tip patří k nejvýznamnějším subjektům na českém loterijním trhu. Loni utržila 4,89 miliardy korun. Společnosti skupiny Synot podnikají například na Slovensku, v Lotyšsku, Albánii, Kosovu, Vietnamu, Řecku, Španělsku, Gruzii a dalších zemích. Skrze firmu Synot Real Estate vlastnila skupina Synot v roce 2017 zhruba 120 nemovitostí a víc než 620 pozemků, měla tak aktiva za 2,2 miliardy korun. Valenta vlastní také Základní školu ORBIS ve Zlíně a Vysokou školu Karla Engliše v Brně.

Do svěřenských fondů převedl svůj miliardový majetek také premiér Andrej Babiš (ANO). Musel tak učinit, aby dodržel zákon, protože členové vlády a další politici nesmějí vlastnit média. Zákon také zakazuje firmám spoluvlastněným členy vlády ucházet se o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Podle organizace Transparency International (TI) ale Babiš svůj holding Agrofert nadále ovládá, obrátila se kvůli tomu k Evropské komisi. Babiš to popírá.


Čtěte dále: V Tanzanii zmizel nejmladší dolarový miliardář Afriky, dva z únosců byli cizinci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články