1 #AllForJan

Na Slovensku se bouří redaktoři RTVS: Pracujeme v nepřátelské atmosféře, říkají

, NOVÉ

Témata: ,

Téměř šest desítek novinářů Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) se otevřeným dopisem ohradilo proti poměrům v redakci zpravodajství a proti směřování této veřejnoprávní instituce. Stalo se tak den poté, co v RTVS dostala výpověď jedna z nejzkušenějších novinářek, šéfeditorka rozhlasového zahraničního zpravodajství Oľga Baková. Dopis určený veřejnosti dostal také ředitel RTVS Jaroslav Rezník a Rada RTVS. Rezník se v prohlášení proti kritice ohradil a nespokojence označil za radikální mladé jádro zpravodajství.

„Zatím pracujeme svobodně, ale v nepřátelské atmosféře,“ uvedli pracovníci RTVS. „Atmosféra ve zpravodajství je už několik měsíců napjatá. Bojujeme s nedůvěrou vůči našim nadřízeným, vůči jejich úmyslům a schopnostem. Do současné doby ale nezavedli mechanismus, který by vyloučil možný konflikt zájmů v obsahu zpravodajství,“ prohlásili.

Redaktoři s příchodem nového šéfa zpravodajství Vahrama Chuguryana očekávali uklidnění situace, ale prý se tak nestalo. „Nevěříme, že naši nadřízení jsou schopni ochránit redakci před silnými tlaky z vnějšího prostředí,“ uvedli s tím, že odmítají nátlak vedení uměle vyvažovat reportáže lidmi, kteří mají blízko k dezinformačním médiím, nejsou odborníky či se netají politickými ambicemi.

Pracovníci televize a rozhlasu varovali, že oslabená redakce nebude schopná vnější tlak ustát, což vyústí v ovlivnitelnost zpravodajství a v ohrožení veřejnoprávní služby. Téměř 60 novinářů, kteří dopis podepsali, tvoří zhruba třetinu zpravodajského týmu.

Rezník ale v prohlášení jakékoli ohrožení zpravodajství ze strany vedení odmítá a tvrdí, že jsou to právě mladí a málo zkušení redaktoři, kteří mnohdy vytvářejí neprofesionální a až obtěžující zprávy s tendenčností a s podsouváním vlastních názorů.

„Napravit tento nelichotivý stav není pro žádné vedení lehký a ani bezbolestný proces. Radikální mladé jádro zpravodajství, místo aby svou energii věnovalo sebevzdělávání a pozorně poslouchalo, jaké nové výzvy se mu nabízejí, respektive aby se na nich spolupodílelo, se rozhodlo postavit barikádu, hledat nepřítele a křičet na ostatní – kdo nejde s námi, jde proti nám!“ uvedl Rezník. Dodal, že zkušenější redaktoři se často bojí říci svůj názor, aby se nestali terčem výpadů mladších kolegů.

Jak uvedl slovenský Denník N, reportéři v dopise reagují i na spor z minulého týdne, který měli se svým novým šéfem Chuguryanem ohledně toho, zda mohou mít ve vysílání odznaky se sloganem #AllForJan. Chuguryan jim řekl, že by odznaky ve vysílání nosit neměli. Když se vůči tomu někteří ohradili, šéf zpravodajství na facebooku napsal, že „dělají politiku“. Odznaky vznikly jako symbol solidarity se zavražděným reportérem Jánem Kuciakem.

Dopis byl zveřejněný den poté, co v RTVS dostala výpověď Oľga Baková, která byla šéfeditorkou rozhlasového zahraničního zpravodajství. RTVS pozice šéfeditorů před pár týdny náhle zrušila. Většina z nich nicméně dostala funkci s názvem editor a podobný obsah práce. „Místo zrušili jen mně. Nejprve mi bylo nabídnuto dělat řadového redaktora,“ popsala ČTK Baková. To vzhledem ke své praxi odmítla. „Byl by to pro mě krok zpátky,“ řekla. Následně přišlo ještě pár obdobných nabídek. Jak Baková uvedla, snažila se s vedením nadále jednat a nabízet různé možnosti. „Do poslední chvíle jsem doufala, že se dohodneme. Ale včera (v úterý) jsem dostala výpověď,“ dodala.

Vážení poslucháči, vážení diváci,

náš priamy nadriadený o nás minulý týždeň verejne vyhlásil, že „v skutočnosti nám niektorým nejde o čestnú a profesionálnu novinárčinu, ale o priame zasahovanie do politiky“. Je to lož. Zároveň, po viacerých pokusoch riešiť situáciu v spravodajstve RTVS interne, je to prekročenie hranice, kedy sa musíme ohradiť aj verejne.

Atmosféra v spravodajstve RTVS je už niekoľko mesiacov napätá. Bojujeme s nedôverou voči našim nadriadeným, voči ich úmyslom a schopnostiam. Väčšinou ide o ľudí, ktorí prekročili nepísané novinárske pravidlo a prišli z tlačových oddelení. Doteraz však nezaviedli mechanizmus, ktorý by vylúčil možný vplyv ich konfliktu záujmov na obsah spravodajstva.

Zatiaľ pracujeme slobodne, ale v nepriateľskej atmosfére. Sme svedkami eliminácie, degradovania a preraďovania profesionálov, ktorí vyjadrujú voči manažmentu svoj kritický názor. Očakávali sme, že práve nový šéfredaktor pomôže túto situáciu upokojiť. Rýchlo sa však ukázalo, že trend je opačný.

Neveríme, že naši nadriadení sú schopní ochrániť redakciu pred silnými tlakmi z vonkajšieho prostredia. Denne absolvujeme debaty o vyváženom spravodajstve, pretože ide o náš spoločný cieľ. Odmietame však tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami.

Vážení koncesionári, za posledné roky sme tvrdo pracovali na tom, aby sa Vaša dôvera v spravodajstvo RTVS posilnila. Oficiálne prieskumy ukazujú, že sa nám to do veľkej miery darí. Radi by sme túto dôveru posilňovali. Aktuálny manažment však doteraz nepredstavil hmatateľnú víziu, ktorá by pracne vybudovanú kvalitu spravodajstva zachovala a ďalej posúvala. Namiesto dobiehania trendov sa vraciame v čase.

Ak sa situácia rapídne nezlepší, spravodajstvo RTVS môže byť, opäť raz, ľahko ovplyvniteľné a nadobudnutú dôveru môže stratiť. Oslabená redakcia externé tlaky neustojí, preto môže byť verejnoprávnosť inštitúcie ohrozená.

Vážení poslucháči a diváci, je pre nás dôležité, aby ste boli o situácii v spravodajstve RTVS informovaní, pretože RTVS patrí Vám všetkým.

Čtěte také: Šéf zpravodajství je znechucený, reportéři odmítli sundat placky za mrtvého kolegu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.