Socha polského osvoboditele od Osmanů ve Vídni zatím nebude. Kvůli ohledům na Turky?

tahanice o sochu hrdiny

Socha polského osvoboditele od Osmanů ve Vídni zatím nebude. Kvůli ohledům na Turky?NOVÉ
Jan III. Sobieski na malbě Julia Kossaka při bitvě o Vídeň Foto:

Juliusz Kossak/Wikimedia Commons

1
Svět
Echo24
Sdílet:

U příležitosti 335. výročí bitvy o Vídeň měla být v rakouské metropoli vztyčena socha jejího vítěze a osvoboditele obleženého města od Osmanů Jana III. Sobieského. Pocta polskému králi se však prozatím odkládá – proti vztyčení již hotového díla se postavili někteří představitelé radnice. Podle předsedy Vídeňského zemského sněmu by pro umístění sochy bylo zapotřebí získat další povolení. Kritici ale tvrdí, že radní ustupují zájmovým skupinám, podle nichž socha působí protiturecky. Socha nakonec vztyčena bude, leč v Krakově, uvádí deník Polonika.

Před podzimním slavnostním odhalením sochy, které autor Czesław Dźwigaj a další organizátoři připravovali pět let, bylo zapotřebí splnit poslední formální podmínku, získat souhlas radniční komise. Ta však celý projekt smetla ze stolu. Sobieského socha ve Vídni i přes neúspěch tohoto projektu nakonec pravděpodobně bude. Vídeňský starosta potvrdil vypsání nového projektu, ten však musí dodržet přísnější regule. Na umístění původní sochy v Krakově se domluvili starostové obou měst, Michael Ludwig a Jacek Majchowski. Socha tak bude stát ve městě, ve kterém byla vytvořena.

Podle lidí zapojených do přípravy odhalení sochy slavného turkobijce má však zrušení slavnostního umístění sochy jiný důvod. Starosta podle nich při svém rozhodování podlehl tlakům nejrůznějších zájmových skupin, zejména muslimských či tureckých, které vztyčení sochy považovaly za nevhodné.

Autor sochy Czesław Dźwigaj odmítl, že by dílo bylo jakkoliv mířeno proti Turkům. Nevěrohodné mu připadá i vysvětlení o chybějícím povolení. „Je to stejná situace, jako kdybyste si postavili dům, zařídili všechna potřebná povolení, a pak přišla komise a řekla, že váš dům se musí zbourat, protože si představovali, že bude vypadat jinak,“ uvedl sochař pro Polskou televizi.

Sobieski se do rakouské a evropské historie nesmazatelně zapsal v roce 1683, kdy v čele společných polských, litevských, německých a rakouských jednotek přišel na pomoc Vídni. Ta byla tehdy obléhána jednotkami Osmanské říše. V rozhodující bitvě u Vídně dosáhl proti silnějšímu tureckému soupeři historického vítězství, čímž zastavil postup Turků dále do Evropy.

Předseda zemského sněmu Ernst Woller uvádí, že za nevztyčením sochy nestojí politické důvody. Dokládá to množstvím míst, která jsou ve Vídni po Sobieském pojmenována, najdeme zde Sobieského ulici, náměstí či kapli. Stejně jako starosta však trvá na tom, že za stávajících podmínek sochu není možné vztyčit. Radnice již v červnu vydala prohlášení, podle něhož není pro vztyčení takové památky správná doba, socha navíc musí vyhovovat současným standardům, napsal Woller deníku Polonika.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rakousko spouští testovací provoz 140km rychlosti na dálnicích

Zneužívání kněžími je hanebný zločin, řekl papež v Irsku. Nadšeně ho tam nevítají

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články