2 (rasový) incident v autobuse

VIDEO: „Buďte milejší,“ vytkl stařík ženě. Z autobusu ho brutálně srazila na chodník, senior zemřel

, NOVÉ

Témata: , , ,

Americká média vzrušeně řeší incident z Las Vegas, při němž žena usmrtila 74letého muže, který jí v autobuse údajně řekl, aby byla k ostatním cestujícím milejší. Žena do něj v reakci při výstupu z vozu vrazila, senior spadl na chodník a na následky zranění, které utrpěl, posléze zemřel. Policie ženu obvinila z vraždy. Její čin se živě rozebírá také na sociálních sítích, kde uživatelé poukazují na to, že šlo o útok černošky vůči bělochovi.

Třebaže k této těžko pochopitelné události došlo už v březnu, video zachycující její průběh uvolnila lasvegaská policie teprve tento týden. Na jeho základě se policistům podařilo identifikovat a zadržet 25letou Cadeshu Michelle Bishopovou. K incidentu došlo okolo 17. hodiny odpoledne v centru města. Na záběrech, jimž chybí zvuk, je možné vidět pachatelku, jak hovoří s postarším Sergem Fournierem, posléze se postaví za něj a podle všeho ho následně vystrčí z vozidla. Fournier i se svým nákupním vozíkem spad obličejem na chodník a praštil se do hlavy, vyplývá z informací policie. 

Muž „byl strčen takovou silou, že se nedotkl ani jednoho ze schodů,“ píše se v soudním příkazu k zatčení. „Sletěl z autobusové uličky přímo na betonový chodník. Jeho hlava dopadla přibližně 8 stop (necelých 2,4 metru) od dveří autobusu,“ pokračuje zatykač.

Dokument také cituje výpovědi svědků. Ti policii sdělili, že Bishopová svým spolucestujícím nadávala, což důchodce přimělo, aby ji vyzval k tomu, „aby byla k ostatním pasažérům milejší“. Žena pak s dítětem po incidentu autobus opustila, aniž by Fournierovi nabídla pomoc, píše se dále v příkazu.

Napadený muž zprvu odmítal lékařské ošetření, do nemocnice se vydal až po několika dnech. Svým zraněním podlehl asi o měsíc později, 23. dubna. Rodina uvědomila policii 3. května. Ta po pitvě incident vyhodnotila jako vraždu a Bishopovou 6. května zatkla. Předběžné soudní slyšení se koná 23. května, do té doby žena zůstane ve vazbě.

Rasový podtext?

Čin má rovněž, alespoň dle reakcí na sociálních sítích, rasový rozměr. Jde totiž útok černošky vůči bělochovi. „Černá žena zavraždila bílého muže v autobuse v Las Vegas. Očividně jde o zločin z nenávisti. A média se toho ani netknou. Dokud neuznáte, že existuje rasismus proti bělochům, nezajímají mě vaše argumenty,“ napsal jeden z uživatelů na Twitteru. Další zase upozorňuje, že kdyby byly role obrácené, určitě by se o rase hovořilo. 

Čtěte také: Smrtící kuše. Jak na vražednou zbraň ze záhadného případu pohlíží český zákon?

V Týdeníku Echo a na EchPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,