1 Neoficiální delegace

„Poletí hájit zájmy Číny.“ Cestu české delegace zaplatí Peking, sněmovna odmítla

, NOVÉ

Témata: , ,

Neoficiální delegaci devíti českých poslanců do Číny bude financovat Peking, protože sněmovna výpravu nepodpořila. Opozice kritizovala nejasný účel cesty, navíc podle ní poslanci poletí hájit zájmy Číny, informují Hospodářské noviny.

Delegace vyrazí do Číny na konci srpna, aby podle svých slov posílila vzájemné vztahy a řešila ekonomická témata. Devítičlennou skupinu tvoří pět poslanců z hnutí ANO, jeden z SPD, dva z KSČM a jeden z ČSSD. Skupinu povede Jan Birke (ČSSD), další účastníci jsou Zdeněk Ondráček (KSČM) nebo Stanislav Berkovec (ANO).

Většina poslanců ale na červencovém organizačním výboru cestu neschválila. Podle opozice nebyl jasný účel cesty, na základě čeho byli poslanci vybráni, navíc se má delegace sejít jen se zástupci jedné z čínských provincií a ne s protějšky v parlamentu.

„Spolupráce na regionální úrovni je věcí regionů, ne Poslanecké sněmovny. Je dost zvláštní, když to za vás platí cizí stát,“ řekla Miroslava Němcová z ODS pro HN s tím, že její spolustraníci měli původně letět také, ale nakonec pozvání odmítli.

Podle Jana Bartoška (KDU – ČSL) se jednalo o nestandardní žádost, a tak ji výbor odmítl proplatit. „Delegace není v zájmu České republiky, ale Čínské lidové republiky,“ dodal pro HN Jan Farský z hnutí STAN.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Čína ničí ateliér protirežimního umělce Aj Wej-weje

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.