Třaskavý přestup. Kapitáni Izraele a Íránu se potkají v jednom fotbalovém týmu

národnostní potyčky

Třaskavý přestup. Kapitáni Izraele a Íránu se potkají v jednom fotbalovém týmuNOVÉ
Fotbalisté Natkho a Hajsafi Foto:

Foto: Wikimedia Commons/Дмитрий Голубович/soccer.ru

Wikimedia Commons/Екатерина Лаут

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nečekaný problém bude muset nejen na trénincích řešit trenér řeckého fotbalového týmu Olympiakos Pireus. Do týmu, v němž už aktuálně působí mimo jiné bývalý kapitán íránské reprezentace Ehsan Hajsafi, přichází nejdůležitější hráč reprezentace Izraele – Bibras Natkho. Situace může být výbušná nejen kvůli napjatým politickým vztahům mezi oběma zeměmi. Íránec Hajsafi čelil v minulém roce kritice Teheránu za to, že s řeckým týmem nastoupil k zápasu proti týmu z Izraele, infomuje Welt.

Problémy Hajsafimu způsobil zápas konaný v srpnu loňského roku. Společně s krajanem a spoluhráčem z reprezentace Masoudem Shojaei nastoupili za Olympiakos k zápasu s týmem Maccabi Tel Aviv. Za to jim hrozilo doživotní vyloučení z reprezentace, k tomu však nakonec nedošlo. Hajsafi později podle deníku Times of Israel označil svou účast v zápase za „nejhorší chybu, jakou mohl udělat.“

Společně s Hajsafim nyní hraje v klubu další íránská fotbalová hvězda, Karím Ansárífárd. Mezi komentátory i fanoušky proto panují obavy, jak bude jejich soužití s Nathkem přicházejícím z CSKA Moskva probíhat. Vzhledem k předchozím zkušenostem íránského fotbalisty je navíc pravděpodobné, že se do situace vloží představitelé Íránu. Někteří se proto domnívají, že Hajsafi na příkaz Teheránu svou smlouvu v týmu ukončí.

Napjaté vztahy mezi oběma zeměmi panují dlouhodobě. Situace eskalovala v roce 1979 islámskou revolucí, od tohoto roku mimo jiné platí v Íránu zákaz účasti na sportovních utkáních proti Izraeli. Přítomnost vlastního reprezentanta v týmu společně se zástupcem Izraele však tamější ministerstvo sportu řeší poprvé.

Podobným problémům jako Nathko musel čelit na konci července student z Izraele, který se účastnil mezinárodní chemické olympiády v Praze. Při vyhlášení vítězů se měl na pódiu postavit vedle účastníka ze Saúdské Arábie. To však saúdskoarabský student odmítl a postavil se vedle studenta z Íránu. I tak se dočkal kritiky části arabských aktivistů – ani s touto zemí totiž nemá Saúdská Arábie dobré vztahy. O události jsme informovali zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Napětí roste. Íránský ministr zahraničí Zaríf vyloučil rozhovory s USA

Jak smířit Izrael a Araby

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články