Hostomský: Očkovaní mají mít právo dělat cokoliv, kolektivní imunita je na dosah

OČKOVÁNÍ JAKO PLATNÁ OCHRANA

Hostomský: Očkovaní mají mít právo dělat cokoliv, kolektivní imunita je na dosah
Podle biochemika Zdeňka Hostomského by měli mít naočkování možnost dělat cokoliv. Foto: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Pokud se člověk nechá očkovat, mělo by mu být umožněno dělat cokoli. To tvrdí přední český virolog Zdeněk Hostomský. Stejně tak by to mělo být i u lidí, kteří se prokážou platným negativním testem na covid. Hostomský je navíc toho názoru, že kolektivní imunita je v Česku téměř na dosah, protože počet očkovaných stoupá a mnoho mladých lidí, kteří očkování nemají, již onemocnění prodělalo. Nedůležitější je podle něj dosáhnout proočkovanosti v nejstarší skupině populace. „Pak můžeme rozvolnit téměř všechno,“ říká.

„Odměnou za to, že byl člověk naočkován a otestován, tak by mu mělo být umožněno dělat cokoli. Třeba i tancovat,“ uvedl Hostomský v pořadu na CNN Prima News v narážce na to, že v klubech a barech stále není dovoleno tančit. Policie s hygieniky navíc provádí v nočních podnicích razie. Zákaz tance navíc považuje virolog za hloupost.

Hostomský je toho názoru, že nejdůležitější je co největší proočkovanost starších lidí a seniorů, kteří jsou rizikovou skupinou. „Jakmile dosáhneme proočkovanost v rizikové skupině, mohli bychom rozvolnit téměř všechno,“ uvedl s tím, že očkování nejstarších musí být nadále prioritou.

„Důraz by měl být na lidi nad 65 let, u kterých je jasné, že je vakcína chrání. Myslím, že jich je jen 200 až 300 tisíc, ale veškerý důraz by měl být kladen na ně. Navíc varianta delta se rychleji šíří a máme statistiku, že když tento člověk dostane infekci, může na to tvrdě doplatit,“ řekl Hostomský. Očkování prý podle něj zabírá na všechny typy mutací viru, není proto nutné obávat se dalšího nekontrolovatelného šíření nákazy.

Kolektivní imunitu má Česká republika podle biochemika Zdeňka Hostomského „na dosah ruky“. Stoupá počet očkovaných, zároveň mnoho zejména mladých lidí covid-19 prodělalo.

Ukončené očkování proti covidu mají v Česku více než čtyři miliony lidí. První dávku vakcíny dosud dostalo 60 procent obyvatel starších 18 let. Mladí dospělí mají dokončené očkování zhruba z 20 procent.